в-к Лечител
в-к Лечител
 

КОГА МЪЖКИТЕ ГЪРДИ СЕ ПРЕВРЪЩАТ В „ЖЕНСКИ”?

Брой: 19, 9 май 2019 - АЛЕРГИИТЕ

„Истинската” гинекомастия – това е увеличение на млечната тъкан при мъжете. Във всеки втори мъж се откриват неголеми „гнезда” от тъкан на млечната жлеза. Под въздействието на женските полови хормони те могат да увеличават своите размери. Но дори някои лекарства са способни да увеличават мъжките гърдите в значителна степен.

Какво всъщност представлява гинекомастията?

Това не е самостоятелно заболяване, а симптом, който разкрива хормонален дисбаланс. Истинската гинекомастия се различава от „псевдогинекомастията”, или липомастията: увеличението на мъжките гърди в този случай е обусловено от мазнините. В повечето случаи у пациентите се наблюдава смесена форма. Присъстват както тъкани на млечната жлеза, така и повишено количество мазнини. Гинекомастията може да бъде нормално или патологично изменение. В 80% от случаите точната причина не може да бъде определена. Това се отнася и за „псевдогинекомастията”.

Добре известно е, че лечението с женски хормони или аналози на мъжки хормони води до гинекомастия. При другите лекарства механизмът на действие още не е изучен.

Рисперидонът е известен антипсихотик, който най-често предизвиква такъв неприятен ефект.

Хероинът и метадонът увеличават гърдите само при продължително използване.

Страничният ефект е обусловен от високата концентрация на пролактин в кръвта – „хиперпролактинемия”.

Съгласно клинични изследвания около 24% от пациентите имат гинекомастия след прием на рисперидон. В продължение на около 10 години пациентите не знаели за този страничен ефект. Съгласно съобщения в медиите, днес повече от 13 000 мъже са подали искове срещу фармацевтичната компания.

Така или иначе, хиперпролактинемията продължава да поразява все повече хора. Хипофизата изработва пролактин – хормон, стимулиращ млечната жлеза. По време на бременност или в условията на силен стрес се увеличава съдържанието на този хормон. В редки случаи тумор в хипофизата може да доведе до размножаване на тези клетки и увеличена изработка на пролактин. За да се изключи рак на млечната жлеза при мъжете, се провежда ултразвуково изследване и понякога мамография.

А как се лекува гинекомастията?

При недостиг на полови хормони при мъжете те се заместват с изкуствени препарати. При излишък на пролактин следва да се започне медикаментозна терапия с антагонисти на допамина. Ако, независимо от лечението, гинекомастията не изчезва, тогава се налага хирургическа намеса. Отстраняването на тъкани на млечната жлеза се осъществява само при неефективност на другите лечебни средства. При възникване на първи признаци на гинекомастия трябва спешно да се потърси лекар. Своевременната терапия помага напълно да се преустанови растежът на гърдите.

 Валенти СТОЙЧЕВ

 



Брой: 19, 9 май 2019
 
 
Продукти
 
ФЕМИГЛАНДИН GLA+E (FEMIGLANDIN GLA+E)
 
Витатабс® Мулти Джуниър
 
РЕЙШИ
 
Lechitel.BG :::
 
pycnogenol
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД