в-к Лечител
в-к Лечител
 

Противоепилептичните препарати имат много опасни странични ефекти

Брой: 6, 11 февруари 2016 - КЪСОГЛЕДСТВОТО
Епилепсията е известна на човечеството още от древността, когато това заболяване било „лекувано” чрез прогонване на бесовете от тялото на жертвата – казват, че в някои случаи това помагало. Тази патология може да засяга сензорните, моторните, вегетативните функции, паметта, поведението, емоционалния статус, възприятието, речта. Самото определение на болестта предизвиквало спорове дълго време, докато най-накрая, през 2005 г. Международната лига за борба с епилепсията не утвърдила следните постулати.
Епилепсията e общо название за цяла група заболявания, отразяващи последствията от дисфункциите в мозъка. Тя представлява мозъчно разстройство, характеризиращо се с устойчива предразположеност към възникването на припадъци и техните невробиологични, когнитивни, психологически и социални последствия. Епилептичният припадък e краткотрайно проявление на признаци и/или симптоми, отнасящи се към аномално прекомерна или синхронна невронална активност на мозъка. За поставяне на диагноза се изисква поне един епилептичен припадък.
Днес около 2% от хората в целия свят страдат от епилепсия, което характеризира заболяването като една от най-разпространените неврологични болести. Възникването на епилептичен припадък се предизвиква от дисбаланс в затормозяващата и възбуждащата система в главния мозък. Преди припадък в някоя област на мозъка невроните започват да генерират електрически импулси не разпръснато, несъгласувано, както това става обикновено, а синхронно. Възниква т.нар. епилептично огнище, където клетките се разреждат едновременно.
Приемът на лекарства днес е първата и най-важна част в лечението на епилепсията. Обикновено се препоръчва да се започне с монотерапия с противоепилептични препарати, което позволява да се потискат пристъпите или поне да се минимизира честотата им при 50-70% от пациентите. За лечението на епилептиците, на които монотерапията не помага, се използва лечение, съчетаващо няколко антиконвулсанта. Сред често използваните противоепилептични препарати са лекарства като валпроева киселина, вигабатрин (сабрил), тиагабин, окскарбазепин, фелбамат, топирамат, прегабалин и др. Ако медикаментозното лечение не помага и в този случай, тогава се прибягва към крайни мерки: хирургическо отстраняване на епилептичното огнище, кетогенна диета и дълбока вагусна стимулация на мозъка.
За много противоепилептични средства в началото било показано тяхното антиконвулсантно, т.е. препятстващо възникване на припадък действие, а след това вече започнали да изясняват конкретния механизъм, по който препаратът предотвратява развитието на припадък. Например лекарството може да влияе на работата на потенциално чувствителните йонни канали и да не дава на клетката възможност да генерира потенциала на действието, да предизвиква отслабване на влиянието на глутаматергичната система чрез рецепторите на медиатора, може да влияе непосредствено на освобождаването на медиатори. За част от лекарствата е характерно съчетанието на няколко от тези механизми.
Но едновременно с изучаването на терапевтичната активност на препаратите започнали да се открояват сериозни странични ефекти, характерни за противоепилептичните препарати. Поради това лечението при всеки случай трябва да се подбира индивидуално, като се отчитат особеностите на конкретния пациент. Особена рискова група са жените епилептици в детеродна възраст, защото за тях е важен не само въпросът как да забременеят (противоепилептичните препарати променят обмяната на веществата в организма и неговия хормонален фон), но и как да се съхрани здравето на бъдещето дете – та нали всички подобни лекарства са тератогенни, т.е. предизвикват у детето и физически, и умствени дефекти.
Един от най-широко прилаганите и изучени препарати за лечение на епилепсията е валпроевата киселина. Тя помага в различни дози на пациентите при практически всички разновидности гърчове, на всяка възраст. Именно тя се предписва от лекарите, когато трябва да се блокират припадъците при пациент с неизвестна етиология на заболяването.
Валпроевата киселина е производно на валериановата киселина, получавана от етеричното масло от лекарствена валериана (Valeriana officinalis). Открита е през 1882 г. от Б. Бъртън, но чак през 1963 г. е открито нейното антиконвулсантно действие. Днес валпроевата киселина се използва не само в спектъра на епилептичните заболявания, но и при лечение на биполярни нарушения, старческа деменция, левкемия, шизофрения, мигрена, депресии. Валпроевата киселина оказва и невропротекторно действие. Известно е, че в зоната на епилептичното огнище невроните се повреждат, но при въвеждане на валпроева киселина преди припадъка или веднага след него делът на загиналите клетки намалява значително и снабдяването на клетките с хранителни вещества се усилва. В частност такова действие било наблюдавано в хипокампа – част от главния мозък, отговорна за формирането на паметта и ориентацията в пространството.
Но лечението с валпроева киселина оказва и непосредствено негативно въздействие върху организма на пациента епилептик, при това колкото по-висока е дозата на препарата, толкова повече нарушения се откриват в организма. Най-честите проявления са увеличение на телесната маса, метаболитни усложнения, намаляване на нощната продължителност на съня, панкреатит, остра чернодробна недостатъчност, коагулопатия, различни реакции на хиперчувствителност, енцефалопатия, емоционални разстройства, депресия, нарушения на функционирането на ендокринната и репродуктивната система. Последното особено отчетливо се проявява при жените: синдром на поликистоза на яйчниците, нарушения на фармакинетиката на пероралните контрацептиви, нарушения в менструалния цикъл. Освен това валпроевата киселина затруднява процеса на имплантация на ембриона в началните стадии на бременността, понижавайки експресията на необходимите за целта белтъчини. И именно валпроевата киселина е най-опасният препарат за бременните жени: тя лесно прониква през плацентарната бариера и предизвиква множество необратими изменения в зародиша.
...

Стефан ПЕЙЧЕВ

Цялата статия може да прочетете във в. "Лечител"


Брой: 6, 11 февруари 2016
 
 
Продукти
 
Депремин - екстракт от шафран
 
Колоник плюс ензими
 
АЛЕРМИН® (ALLERMIN)
 
Lechitel.BG :::
 
pycnogenol
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД