в-к Лечител
в-к Лечител
 

Полинозата

Брой: 17, 24 април 2014 - ПОЛИНОЗАТА

     Ужасяващият спътник на пролетта 
 
     Независимо от медицинския прогрес, свръхчувствителността на имунната система на организма към различни алергени остава за много хора голям проблем. Дори, нещо повече: с времето все повече хора търсят помощ от специалистите, за да облекчат симптомите на тази болест. На всеки 10 години броят на жертвите на алергии се удвоява! И ако вие с идването на пролетта сте се почувствали не особено добре, не бива да хвърляте вината върху неочаквано сполетяла ви простуда, напълно е възможно, причината за запушения нос и сълзящите очи да се крие на друг адрес. 
     И така, как да се разпознае полинозата? В началото е добре да се проявите като анализатор – спомнете си, имали ли сте такива проблеми по същото време миналата година. Основни, 

     най-често проявяващи се симптоми са сърбежът в носа и като следствие – кихането

(понякога количеството на киханията в една серия може да достигне петдесет!), хрема, парене в гърлото и кашлица. Вие гледате своето отражение и разбирате, че на въпроса добре ли изглеждате и добре ли се чувствате, огледалото никак не може да даде положителен отговор – очите са подпухнали, почервенели, текат сълзи, появили са се признаци на конюнктивит. 
     Понякога организмът показва своята неспособност да се справи с алергените чрез обриви и кожни раздразвания. А в 20% от болните в процеса се въвличат лигавиците на малките бронхи и бронхиолите, а след това са напълно възможни пристъпи на бронхиална астма. Към средата на цъфтежа всички прояви достигат своя апогей, и жертвите на алергията често започват да чувстват перманентна умора и раздразнителност. „Имам алергия към този човек!” – всеки знае популярната фраза, съпътстваща това незавидно състояние. Нервното напрежение може да се прояви в негативно поведение и в междуличностните отношения. 

     Тревата или тополовият пух – кой е виновен? 

     Названието „сенна хрема” навежда на мисълта, че именно сеното се явява източник на всички беди. Градските жители, които много рядко пребивават на полето, по-скоро обвиняват тополовия пух. Кой все пак трябва да бъде поставен на подсъдимата скамейка? Поради липса на достатъчно доказателства съвременната медицина, провеждайки изследвания, снела подозренията и от сеното, и от пуха, чийто частици са твърде големи, и поради това не са способни да проникнат дълбоко в лигавицата. 
     По данни на Световната здравна организация, всеки трети европеец е подложен на т. нар. сенна хрема. И, както отбелязали алерголозите, тази напаст поразява главно жителите на големите градове. 
     Учени от 13 страни от Евросъюза анализирали нивото на цветен прашец в над 20 вида дървета и треви, виреещи както в градовете, така и в селските местности. И изяснили, че „градските” дървета изпускат по-интензивно прашец, който, при това, е доста по-„зъл”. 
     Коя е причината? Провеждайки биохимичен анализ на алергените, учените направили извод: 

     в градовете с всяка година има все повече алергици заради въглеродният диоксид 

     В малки количества той не е вреден, но в големи става опасен. Отработените газове от автомобилите и от промишлените предприятия увеличават неговата концентрация във въздуха десетки пъти. И растенията, поглъщайки големи дози въглероден диоксид, просто „полудяват” и започват да изпускат прашец в невероятни количества. А това, естествено, предизвиква бурен протест от страна на имунната система на алергиците. 
     Както споделил един от авторите на изследването – експерт в Мюнхенския технически университет Анет Мензел, лабораторните експерименти съвършено ясно показали, как въглеродния диоксид стимулира изработката на прашец. Ето защо алергиците са очаквани от още по-големи страдания, та нали цели 60% от видовете градски растения са започнали усилено да изработват прашец в последните години. 
     От какво кихате, кашляте и плачете може да се изясни с помощта на скарификационна проба. Този метод за диагностиране на алергиите се състои в следното: на кожата се нанасят драскотини, и във всяка от тях се капва определен алерген. Този, към който вашия организъм е настроен враждебно, ще бъде бързо определен – кожата на мястото на неговото проникване ще почервенее. Важно е да се прави този тест в студеното време от годината, когато растенията не цъфтят, и вие не приемате противоалергични лекарствени препарати. Още един способ за откриване на причината за алергия е анализа на серум от кръвта за наличие на специфични антитела от клас IgE. Изниква резонен въпрос: какво може да провокира изработката на тези антитела? Богатата флора на планетата Земя може да се похвали с безброй видове растения, но само около 50 от тях произвеждат цветен прашец, способен да предизвиква алергия. Това са преди всичко растенията, чийто прашец се разпространява от вятъра. Той се състои от много малки зрънца – три пъти по-тънки от човешки косъм, които са способни да преодоляват разстояния от десетки километри и, срещайки по своя път алергик, проникват дълбоко в епитела на неговите лигавици. 

     Диета за алергика 

     Ако полинозата вече е станала реалност, някои полезни и вкусни продукти ще трябва да се изключат от менюто. А кои точно – зависи от това, в какъв именно период се наблюдава алергията. 
     През април-май започва „първата вълна” на полинозата – това е алергията към прашеца на дъба, брезата, елхата, клена, ясена. Тук може да се включи и тополовия пух или глухарчетата – но истината е, че в действителност алергия предизвиква не самия пух, а микроскопичния прашец, който залепва към него. По време на „първата вълна” е нежелателна употребата на ябълки, череши, вишни, сливи, праскови, орехи, моркови, картофи, целина, грах и киви. 
     „Втората вълна” се наблюдава през юни-юли – цъфтят ръжта, овеса, пшеницата, липата. По това време се препоръчва да се изключат от менюто овесът, пшеницата, ечемикът, медът, цвеклото, дините и пъпешите. 
     „Третата вълна” пристига през август-септември – периода на цъфтене на амброзията. Това не е най-доброто време за консумация на цитруси, цикория, мед, цвекло, спанак, пъпеши и банани. 
     Но това са само общи препоръки – за някои алергици може да се окажат много полезни, а за други – не. И все пак има и съвети, еднакво актуални за всички: по-малко сол, повече силиций и калций, които, съответно, помагат за укрепване на съдовете и за намаляване на възпалителния процес.

Симеон МАНОЛОВ 



Брой: 17, 24 април 2014
 
 
Продукти
 
Оптисалт - калий + магнезий
 
ТРИПТОМАКС
 
ЕЛЕУТЕРОКОК
 
Lechitel.BG :::
 
pycnogenol
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД