в-к Лечител
в-к Лечител
 

Има ли връзка между хормоналната контрацепция и косопада?

Брой: 24, 13 юни 2024 - ГЛУТАТИОНЪТ
Космите на възглавницата, на пода, в сифона на ваната или оголените петна по скалпа няма как да не ви притесняват: защо косата започва да пада повече от обикновено? Ако току-що сте започнали или спрели да приемате хормонални контрацептиви, може би се чудите дали контрацептивите са виновни за загубата на коса.

Всъщност всеки човек губи между 50 и 100 косъма всеки ден и това е нормално. Въпреки всичко е възможна прекомерна загуба на коса, тъй като тялото се приспособява към промените, причинени от множество хормонални опции за контрол на раждаемостта, включително хапчета, пластири, импланти. Някои жени губят повече коса, докато приемат хормонални контрацептиви, докато други забелязват драматичен косопад след спиране на курса.

За да разберете как хормоналната контрацепция може да причини загуба на коса, е важно да разберете как расте косата. Всъщност косата, състояща се от кератин, расте на етапи и преминава през няколко фази: анаген или фаза на растеж; катаген или дегенеративна фаза (когато косата спира да расте); телоген или фаза на покой и накрая –  фаза на опадане.

Обикновено тялото има косми във всеки от тези етапи по едно и също време. Затова няма очевидна едновременна загуба, тъй като повечето от околните косми на опадащите са във фаза на растеж или преход. Въпреки това хормоналните промени, дължащи се на контрола върху раждаемостта, могат да нарушат този цикъл, което води до падане на повече косми наведнъж.

„Хормоналните контрацептиви могат да накарат косата да остане в телоген или фаза на покой твърде дълго – обяснил д-р Мишел Грийн, дерматолог. – По време на телогенната фаза косата пада със скорост от 25 до 100 косъма на ден и не расте активно, което означава, че губим коса за дълъг период от време. Но когато нивата на хормоните се променят, много косми веднага напускат етапа на покой и бързо започват да падат.“

При косопад, причинен от употреба на хормонални контрацептиви, понякога тялото просто се нуждае от шанс да възстанови хормоналния дисбаланс до нормалните нива – и тогава всички фази ще се върнат към нормална продължителност.

Изследване на контрацептивни импланти показало, че до 19% от потребителите съобщавали за необичаен косопад или растеж през първата година, но почти никой не е спрял употребата поради косопад през втората година от използването на тези средства.

Първото нещо, което трябва да забележите, ако подозирате, че имате косопад, свързан с противозачатъчни, е дали губите коса, докато приемате хапчетата или след като спрете да ги използвате. Това е така, защото тези събития сочат два различни проблема.

Жените са по-малко склонни към косопад, когато приемат хормонални контрацептиви, отколкото когато не ги употребяват.

Но ако това се случи, вероятно е защото вашите контрацептиви съдържат форма на прогестин, както посочили учени от Държавния университет във Флорида.

Увеличаването на андрогенните рецептори поради приема на такива хапчета може да допринесе за загуба на коса.

Въпреки това някои лекарства за контрол на раждаемостта могат да бъдат полезни при косопад. Естрогенът, който съдържат, може да потисне производството на андроген от яйчниците и да повиши кръвните нива на протеина, наречен глобулин, свързващ половите хормони. Този протеин свързва свободния тестостерон в кръвния поток, така че е наличен по-малко тестостерон, за да причини загуба на коса.

Така че, ако наскоро сте започнали да приемате орални контрацептиви и губите повече коса от обикновено, може да помислите за преминаване към друг вид или марка контрацептиви.

Най-често срещаният тип косопад след спиране на противозачатъчните средства се нарича телогенен ефлувиум. Това е вид косопад, който се появява след физически или емоционален стрес, например загуба на близък човек, остра респираторна вирусна инфекция с висока температура, операция или внезапна хормонална промяна – като например спиране на курс с хормонални контрацептиви.

При хора, които нямат други усложняващи фактори, като фамилна анамнеза за косопад или отслабена имунна система, телогенният ефлувиум обикновено не е проблем.

С течение на времето косата ще излезе от тази фаза и косопадът ще намалее.

...

Цялата статия може да прочетете във в. Лечител

Иван ПЕТРОВ



Брой: 24, 13 юни 2024
 
 
Продукти
 
Витасел – алфа-липоева киселина
 
ВИВАНИЯ® БЮТИ ШОТ – пъпеш и манго
 
РЕЙШИ
 
Lechitel.BG :::
 
pycnogenol
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД