в-к Лечител
в-к Лечител
 

18 златни правила за здраве

Брой: 33, 20 август 2015 - 18 ЗЛАТНИ ПРАВИЛА ЗА ЗДРАВЕ
Почти всеки ден получаваме поредната здравна препоръка, която противоречи на дадената ни предишния ден. Само през последните няколко месеца сме чули, че виното е полезно и че виното е вредно – както и кафето, чаят, рибата, червеното месо и хлябът. Ако сте объркани от тези противоречиви съвети и от модните диети и тренировъчни режими, ето 18 златни правила за дългогодишно добро здраве, които са издържали проверката на времето.
1. Разберете какъв е метаболитният ви тип
Много хора се чудят дали да станат вегетарианци – и, етично погледнато, би трябвало. Но може да не сте готови да прегърнете вегетарианската диета. Един от начините да разберете дали е така е да откриете метаболитния си тип, тъй като за някои хора е добре да консумират високопротеинова, месна диета, докато на други им се отразяват по-добре въглехидратите.
Уилям Уолкот, водещият авторитет в света в тази област и съавтор, заедно с Триш Фахей, на книгата „Диетата според метаболитния тип“, пое по стъпките на пионера в сферата на рака д-р Уилям Кели, като прие, че не съществува универсален подход към доброто хранене и лечението на болестите. Уолкот стигна до извода, че чрез индивидуално определяне на диетата според метаболитния тип на човека много от страдащите от сериозни заболявания, в това число рак, могат да възвърнат здравето си.
Симпатиковият и парасимпатиковият дял на нервната система регулират различен набор от метаболитни функции, органи и жлези и както Кели и Уолкот откриха, повечето хора са по-силно повлияни от един от двата дяла. Това означава, че всеки от нас притежава различни, свързани с диетата, физически, поведенчески и психологически характеристики според това дали е „симпатикодоминантен“ или „парасимпатикодоминантен“.
Месото за един човек е буквално отрова за друг; високопротеиновата диета има един ефект върху представител на „протеиновия тип“, но съвсем различен върху представител на „въглехидратния тип“.
Определянето на метаболитния тип разкрива правилната диета за вашето тяло в момента и някои онкологично болни са ставали свидетели как туморите им изчезват само с възприемането на диета, подходяща за тяхното тяло.
2. Хранете се добре на закуска
Всеизвестна истина е, че най-важното хранене за деня е закуската. Обилното хапване сутрин и по-лекото вечер може да намали общия прием на храна и да помогне за лечение или предотвратяване на затлъстяването. Най-добрата закуска трябва да включва овесени ядки – една от най-здравословните храни за начало на деня, които са още по-полезни, ако са допълнени с истински кленов сироп и горски плодове. Овесената каша съдържа прости уникални съединения, които могат да предпазват от сърдечни заболявания, като понижават високия холестерол и други рискови фактори.
3. Избягвайте преработените храни
Като просто практическо правило не консумирайте нищо, което не идва директно от природата. Въздържайте се от всичко, което е бяло, когато би трябвало да е кафяво, замразено, когато би трябвало да е прясно, или натъпкано с консерванти, овкусители, изкуствени подсладители и други „полезни“ добавени химикали, вместо да е натурално. Накратко казано, ако е минало през преработвателен завод, не го купувайте и в никакъв случай не го яжте.
4. Набавяйте си достатъчно витамин D
Едва наскоро учените започнаха да осъзнават жизнената важност на този витамин за нашето общо и особено психично здраве. Най-изобилният му източник, естествено, е слънцето, но ние сме толкова наплашени от рака на кожата, че около една трета от хората имат дефицит на витамин D.
От съществено значение е да се излагате поне по 15 минути дневно на слънчева светлина през летните месеци.
Въпреки че не е добре да изгаряте, е добре кожата ви малко да се зачерви. Попълнете запасите си от витамин D с хранителни добавки или храни като прясно и кисело мляко, яйца и мазна риба, особено през дългите зимни месеци, ако живеете в Северното полукълбо. Тогава слънцето е прекалено слабо, за да гарантира достатъчно ползи за здравето.
5. Пийте филтрирана вода
Трябва да пиете много вода всеки ден. Предмет на спорове е точно колко, но се вслушвайте внимателно в тялото си, което ще ви каже кога и по колко да пиете. Използвайте качествен филтър, за да отстраните всички химикали, тежки метали, паразити и флуор – или купувайте минерална вода, за предпочитане в стъклени бутилки, защото пластмасовите изпускат токсини. Притеснителни са и коктейлите от фармацевтични субстанции, които може да съдържа водата.
6. Внимавайте с медикаментите
Лекарствата с рецепта могат да играят важна роля в началните стадии на всяка болест, защото помагат за потискане на най-лошите симптоми като болка и неразположение. Но те са краткосрочно средство и винаги трябва да издирвате скритите причини за състоянието. След толкова години ние продължаваме да търсим дори едно-единствено лекарство освен антибиотиците, което действително лекува нещо. И досега не сме намерили. Медикаментите не лекуват нищо; те просто правят живота поносим – докато същевременно ви поставят под изключително реалната заплаха от химическа верижна реакция, която предизвиква цял куп странични ефекти.
Независимо от уверенията на фармацевтичната промишленост, че лекарствата са в състояние да се насочват към определени рецептори в тялото с точността на лазер, истината е, че много несвързани системи имат идентични рецептори – поради което препаратите неизменно засягат безразборно части от тялото и причиняват странични ефекти.
Съществува по-добро алтернативно решение на практика за всеки здравен проблем с изключение на спешната помощ, където ортодоксалната медицина заслужава признание. Ако ви прострелят, намушкат или прегазят, или пък получите инфаркт или инсулт, тогава модерната западна медицина е просто несравнима за оказване на помощ.
7. Балансирайте правилно омега-3 и -6
Равновесието между тях е не по-малко важно от киселинно-алкалния баланс (вж. по-долу). Тези вещества са прекурсорите на простагландините в тялото – значима група хормоноподобни липидни (мастни) съединения, играещи роля при травмите и болестите.
Стандартната западна диета предизвиква дисбаланс на въпросните есенциални мастни киселини. При средностатистическия човек съотношението е 1:20 в полза на омега-6, докато идеалното е 1:4. Това е отражение на количеството преработени храни, които консумираме, тъй като растителните масла, дресингите за салати и маргарините са богати на омега-6. На омега-3 пък са богати продукти като ленено семе, масло от черен дроб на треска и прясна студеноводна мазна риба като сьомга, тон, скумрия и херинга. (Бел. ред. По-долу виждате масло от ленено семе – НеоЛинум – с много високо медицинско качество. А на стр. 23 ще видите Масло от ленено семе на капсули.)
Добро практическо правило е следното – увеличете приема си на омега-3 (алфа-линоленова киселина) и намалете този на омега-6 (линолеева и арахидонова киселина).
8. Поддържайте коректен киселинно-алкален баланс
За много хронични заболявания се смята, че са резултат от киселинно-алкален дисбаланс, като общоприетото схващане е, че високопротеиновата диета, включваща месо, яйца, ядки и някои зърнени култури, е киселинна, докато плодовете и зеленчуците са алкални.
Макар че това би могло да е причината толкова хора да страдат от такъв голям набор хронични заболявания при консумация на западната високопротеинова диета, процесът се усложнява от метаболитния тип, който може да направи всяка приемана храна киселинна или алкална.
Затова, макар диетолозите да вярват, че определени храни са по природа киселинни или алкални, това не отчита факта, че ефектът от една храна за тялото зависи от редица фактори за контролиране на равновесието в организма – като например автономната нервна система, главен регулатор на обмяната (в това число и кислородната) в клетките.
9. Консумирайте екологични храни и напитки
Винаги, когато е възможно, яжте и пийте само органични продукти. Те са по-скъпи и срокът им на годност е по-малък, тъй като не са натъпкани с пестициди и консерванти, но поне ще знаете, че получавате повече хранителна стойност за парите си. Органично отглежданото месо и земеделска продукция не само са значително по-богати на основните хранителни вещества, но и съдържат до 10 000 други вторични нутриенти от съществена важност за човешкото здраве.
10. Спете по седем часа нощем
Добрият нощен сън е от жизнено значение. Той е естественият завършек на един добре прекаран ден, с физическа активност и питателна храна. Седем часа, изглежда, са перфектното количество сън, към което трябва да се стремите всяка нощ.
Едно изследване откри, че хората, които спят по 5 и по-малко часа или пък по 8 и повече часа, имат по-голям риск от наднормено тегло.
Спането по повече или по-малко от седем часа нощем може да увеличи опасността от белодробен рак при по-възрастните мъже, а рискът от смърт при жените е най-нисък при онези, които спят по 6-7 часа, сравнено с под 5 или над 8.
За някои сънят е неуловим; ако спадате към тази злощастна категория, ето няколко неща, които е добре да спазвате ежедневно:
* Консумирайте лека вечеря и не яжте прекалено късно. Последната си доза кофеин трябва да приемате не по-късно от 2 часа следобед.
* Не гледайте телевизия точно преди лягане – изключете я около час по-рано и вместо това почетете книга, най-добре философска или духовна.
* Слушайте успокояваща музика - някое спокойно класическо произведение или ембиънт, който има хипнотичен ефект.
* Опитайте се да отпуснете съзнанието си чрез медитация, макар че изследователи откриха, че тя е по-ефикасна по средата на деня, а не непосредствено преди лягане. Друго средство, подпомагащо съня, са плътните завеси, които напълно затъмняват стаята.
...

Елица ТАНЧЕВА
Цялата статия може да прочетете във в. "Лечител"


Брой: 33, 20 август 2015
 
 
Продукти
 
Ресвератрол с екстракт от червено вино
 
АЛЕРМИН® (ALLERMIN)
 
Витатабс К2 + D3
 
Lechitel.BG :::
 
pycnogenol
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД