в-к Лечител
в-к Лечител
 

Мозъчното здраве

Брой: 23, 8 юни 2023 - АТОПИЧНИТЕ ЗАБОЛЯВАНИЯ
ДОБРИТЕ НАВИЦИ СА ВАЖНИ

Докато външните белези на старостта са на показ и отрано полагаме грижи да ги коригираме – било с козметика, било с ботокс или с пластична хирургия, то процесите на менталното остаряване протичат по-прикрито. И се случва околните да забележат умствените ни затруднения дори преди самите ние да сме си дали сметка за тях.

Наясно сме, че остаряването е природен процес, който протича при всекиго от нас, но е важно да се знае, че има фактори, които могат да го задържат, или обратно – ускоряват го. Според специалисти невролози някои от тях са тясно свързани с начина ни на живот и навици, вредите от които силно влияят върху мозъчното здраве.

Сънят. Качественият и достатъчен сън е много по-важен, отколкото мнозина предполагат и често са готови да го жертват в името на среднощни забавления или извънреден труд. Мозъкът има нужда от почивка, за да се възстанови и да заработи отново с привичния си потенциал. Хората, които се радват на здрав сън, са с много по-нисък риск да получат мозъчен или сърдечен удар, което е достатъчно важна причина да се стремим към навици, които благоприятстват съня. Например: никога да не заспиваме с включен телевизор, да спим в добре затъмнена и проветрена стая, и при умерена температура; да се изолираме по възможност от шумове; да вечеряме не по-късно от два часа преди лягането и да избягваме през втората половина на деня кафето и други ободряващи напитки. Препоръчително за възрастните е да спят не по-малко от 7-8 часа, а на младите е нужен час повече.

Социалните връзки. Приятелските срещи, общите занимания, социалните ангажименти, събирането с близки хора по весели и тъжни поводи, екипната работа са незаменима мозъчна „храна“, твърдят психолози. Тези контакти задействат когнитивни функции, които поддържат мозъка в кондиция, изострят любопитството, осигуряват преживявания, подхранващи паметта. Отсъствието на социални връзки води до постепенно угасване на интереса към живота и апатия.

Алкохолът. Една от привичките с най-вредно въздействие върху мозъчната дейност е редовната и/или прекомерната консумация на алкохол. Пиенето затруднява ефикасната дейност на онези мозъчни дялове, които отговарят за паметта, равновесието и говора.

...

Цялата статия може да прочетете във в. Лечител

Калина КАМЕНОВА



Брой: 23, 8 юни 2023
 
 
Продукти
 
Витатабс - витамин D на капки
 
ВИТАСЕЛ® Куркума
 
ЕВОНИЯ (EVONIA)
 
Lechitel.BG :::
 
Книга Лечител
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД