в-к Лечител
в-к Лечител
 

Антибиотиците

Брой: 6, 7 февруари 2019 - ШОКОЛАДЪТ
Близо четвърт от предписаните са излишни!

Едно от всеки десет деца и около един от всеки шест възрастни с частна медицинска застраховка са получили антибиотици, от които не са се нуждаели, поне веднъж през 2016 година, сочат новоогласени резултати от изследване на Мичиганската медицинска система в САЩ.
Общо на един от седем пациенти са били предписани ненужни антибиотици, открили изследователите. От антибиотичните рецепти, написани на 19,2 млн. деца и възрастни между 18 и 64 години през 2016, 23% не били медицински оправдани, 36% били потенциално подходящи, а 28% не били свързани с никаква документирана диагноза.
„Свръхупотребата на антибиотици продължава да е повсеместна и засяга огромен брой пациенти – казва водещият автор д-р Као-Пин Чуа, изследовател и педиатър в Детската болница C.S. Mott и Института за здравна политика и иновации, и двете към Мичиганския университет. – Въпреки провежданите от десетилетия инициативи за подобряване на качеството и образование, лекарите все още пишат рецепти за антибиотици за болести, които биха отшумели сами.“
Около 7,6 млн. (40%) от 19,2-та млн. частно застраховани лица изпълнили поне една рецепта за антибиотици през 2016 година, а 2,7 млн. (14%) - поне една неподходяща рецепта.
Антибиотици най-често се предписвали ненужно при бронхит, обикновена простуда и свързани симптоми като кашлица – състояния, които въпросните медикаменти не подобряват.
При децата антибиотиците са основната причина за посещения в спешно отделение поради неблагоприятни лекарствени ефекти, показа проучване на Центровете за контрол и превенция на болестите (CDC). Възможните странични ефекти включват алергични реакции, гъбични инфекции и диария.
Проучването установило, че честотата на предписване на антибиотици в САЩ е 805 на 1000 души. Националните данни показват, че годишно се прилагат около 270 млн. антибиотични рецепти.
Чуа дава няколко възможни обяснения за неподходящите рецепти. В някои случаи самите пациенти молят за такива, за да намалят страданията си, особено ако и по-рано са им били предписвани ненужно антибиотици в подобни ситуации, карайки ги да си мислят, че са необходими. В други случаи лекарите може действително да не са сигурни за диагнозата.
„Понякога е трудно да се различи простуда от бактериална инфекция на синусите. Несигурността относно диагнозата определено е един от факторите – казва Чуа. – Но дори когато лекарите мислят, че вероятно пациентът има настинка, нашата медицинска култура ги подтиква да рискуват да приложат свръхлечение, вместо да рискуват недостатъчно лечение, като препоръчат бдително изчакване.“
Според учения в действителност процентът на ненужните рецепти за антибиотици може да е много по-висок, отколкото показват данните. Три от всеки десет рецепти не били свързани с никаква документирана диагноза. Възможно е лекарят да е предписал антибиотика по телефона без посещение на пациента в кабинета му на базата на описание, което съответства на инфекция, изискваща антибиотици. А тези 36% от рецептите, които били сметнати за „потенциално подходящи“, били дадени и за такива състояния, които само понякога налагат употреба на антибиотици, като например синузит.

Превод от английски
Дария НИКОЛОВА


Брой: 6, 7 февруари 2019
 
 
Продукти
 
Витасел® Робувит®
 
ВИТАТАБС Актив В натурал
 
ВИТАСЕЛ® Куркума
 
Lechitel.BG :::
 
pycnogenol
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД