в-к Лечител
в-к Лечител
 

Депресията

Брой: 40, 6 октомври 2011 - ДЕПРЕСИЯТА

     10 октомври – Световен ден на психическото здраве

     Наскоро експерти от Световната здравна организация поставиха депресията на първо място в скалата на най-често срещаните болести на съвремието ни. Те са убедени, че през следващите две десетилетия хората ще страдат от депресия значително по-често, отколкото днес. Според специалистите тези заболявания могат да се превърнат в най-голямото бреме в системата на здравеопазването на всички страни и да повлияят отрицателно на обществото в икономически и социален план. 
     Прогнозите са, че през 2030 г. депресиите ще бъдат най-разпространени в сравнение с всички останали заболявания. Над 450 милиона души страдат от психически разстройства днес, сочат най-нови проучвания. Назрява криза от глобален мащаб, засягаща психическото здраве на човечеството, предупреждават експерти от СЗО. Отчитайки това, се налага спешно да се вземат мерки за избягване негативните последици в бъдеще. 
     По-долу ви запознаваме с няколко най-нови открития, свързани с психическото здраве, от което силно зависят общото здраве и виталността на човека. 
     Оказва се например, че мъжете и жените реагират различно на стреса. Мъжете реагират с механизма „борба или бягство“, докато жените са по-склонни към „грижа и приятелство“, показва най-ново американско изследване. 
     Учени от Медицинския институт на Пенсилвания (САЩ) са открили, че различни части на мозъка се активизират у мъжете и жените, когато са в стресова ситуация. Ръководителят на екипа проф. Дж. Дж. Ван отбелязва, че в процеса на еволюция мъжете е трябвало да посрещат източника на стрес, като го преодолеят или като избягат от него. Жените пък са можели да реагират, като се грижат за децата и се сдружават в социални групи. Така че те са гарантирали максимално оцеляването на вида. 
     32-ма здрави индивиди, половината от които жени, са били изследвани със скенер за функционален магнитен резонанс преди, по време и след мобилизираща аритметична задача, решавана в стресиращи условия. В контролна експериментална ситуация на нисък стрес участниците е трябвало да броят отзад напред. 
     При мъжете стресът е бил свързан с повишен приток на кръв в десния профронтален кортекс (отговарящ за планирането на сложни когнитивни поведения) и нажален приток на кръв в левия орбитофронтален кортекс, свързан с по-високо ниво на хормона на стреса кортизол. При жените е била активирана лимбичната система на мозъка, която е свързана с емоциите. 
     А испански учени са потвърдили категорично предишни твърдения на учени от други страни, че сълзите имат профилактично и лечебно действие при вредни влияния върху психиката. Според тях над 500 литра сълзи пролива средно човек през живота си с продължителност 2 475 576 000 секунди, като повече плачат децата и жените. 
     Редовното приемане на рибено масло запазва здравия разум и предпазва от психически заболявания. Това показало проучване на действието върху познавателните функции на мозъка, направено от учени от Австрия, Австралия и Швейцария. Методът бил изпробван върху 81 доброволци, при които имало голяма опасност от развитието на психоза, шизофрения, циклофрения, биполярно разстройство. Участниците били разделени в 2 групи. 
     За 12 седмици първата приемала по 1,2 грама омега-3 мастни киселини дневно. През това време на другите давали плацебо. Състоянието им било изследвано за една година. Така станало ясно, че въпреки семейната обремененост при някои възрастни четири пъти намалял рискът от психическа болест. За времето, в което продължило изследването, двама от приемащите често рибено масло развили психично разстройство. В групата, която пиела плацебо, отклоненията се появили при 11 души. 
     Според учените, участвали в проекта, рибеното масло, богато на омега-3 мастни киселени, трябва да се приема редовно като хранителна добавка. (Бел. ред. Най-богато на омега-3 е маслото от сьомга - Епамар стронг.) Предстоят още изследвания, които да докажат дали маслото от риба ще може да замести част от медикаментите, които приемат психично болните. 
     Как да излизаме от конфликтите, без да вредим на психиката и здравето си? Международни проучвания показват, че не е вярно, че спокойните, необидчиви и кротки хора нямат проблеми със здравето. Истината е, че от неврози, язви и прочие психосоматични заболявания страдат както избухливите, така и спокойните на вид хора, които трупат всичко у себе си. Френски специалисти препоръчват да прочетете внимателно по-долните редове, за да разберете към кой тип се отнасяте вие и умеете ли да излизате от конфликтите, без да навредите на здравето си. Всички изпадаме в конфликтни ситуации, но се държим различно. Наблюдавайте себе си, както и своите познати. 
     „Взривоопасните
Често тези, които избухват за най-малката дреболия, бързо се успокояват. Те изразяват емоциите си честно и открито, без да скриват най-негативните си чувства, и понякога просто не контролират яростта си - особено ако сте ги засегнали по някакъв начин. Да се пошегуваш с тях или да засегнеш болните им места е все едно да си играеш с огъня. От друга страна, такива "взривоопасни" личности никак не са злопаметни. Те веднага ще отговорят на обидна за тях забележка или някаква провокация, а после бързо ще забравят, че между вас е имало триения. 
     Сдържаните 
     Пълна противоположност на по-горния тип са сдържаните, външно неемоционални хора. Те умеят да се владеят и изглеждат равнодушни към забележките на околните. Всъщност са много чувствителни към упреците и шегите по техен адрес. Разбира се, няма на мига да отговорят нищо обидно и ще прекратят скандала. Но сред тях има немалко такива, които ще запомнят за дълго и старателно ще разработват план за отмъщение. Или, обратно, ще преживяват обидата и ще се измъчват. 
     Скандалджиите са тормозени от главоболие, а кротките - от неврози. И двата типа поведение водят до напрежение с обкръжаващите. От избухливите се страхуват и ги отбягват, но и тихите са недолюбвани заради тяхната отмъстителност и апатия. 
     Що се отнася до здравето, първите твърде бързо изразходват енергията си за дреболии. Ето защо при тях кръвното налягане рязко се променя. След скандал или бурна схватка (в най-добрия случай тя е словесна) с противника те често изпитват чувство за силна вина, самоизмъчват се от нервни тикове и главоболие. 
     Но конфликтите и при тези, за които казват, че са „тихи води“, не минават безследно. Те преглъщат обидата, но дълго след това се чувстват унижени и несправедливо оскърбени. Точно такива хора се разболяват от язва на стомаха (като реакция на саморазрушение), зависимост от тютюнопушене и алкохол, неврози, натрапчиви състояния.

     Веселин СЕЙКОВ

     Пълния текст четете в новия бр. 40 на в. "Лечител".



Брой: 40, 6 октомври 2011
 
 
Продукти
 
Колоник плюс - силиций
 
БОДИФЛЕКС® СТРОНГ
 
ВИЗИОБАЛАНС® (VISIOBALANCE)
 
Lechitel.BG :::
 
pycnogenol
Lechitel.BG :::
 
e-shop
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД