в-к Лечител
в-к Лечител
 

Обикновена или електронна цигара – и двете са вредни

Брой: 51, 20 декември 2012 - И ПАК Е КОЛЕДА!

     От началото на юни т.г. у нас бе забранено пушенето на обществени места, за което „Лечител“ вече писа няколко пъти. Още преди началото на зимния сезон много собственици на заведения възроптаха срещу това решение. В края на ноември имаше отново протести пред Парламента, но за щастие отговорните институции останаха категорични, че забраната няма да се отмени. Студените месеци бяха повод за редица иновации на местата, където тютюнопушенето е позволено – в градините или тротоарите пред заведенията са поставени газови печки или се дават одеяла. Истинска новост обаче са електронните цигари, които набират все по-голяма скорост сред българските любители на вредния навик. За тяхното влияние върху организма разговаряхме с д-р София АНГЕЛОВА, пулмолог в СБАЛББ „Св. София“ и един от най-ревностните поддръжници на тезата, че цигареният дим убива човека и околните. Но преди това й зададохме въпрос за последните инициативи, с които се занимава – лекциите в столично училище за вредата от тютюневия дим. 

     • Д-р Ангелова, разкажете повече за беседите с децата от столичната Първа английска гимназия! 
     – Бях поканена от ръководството на Първа английска гимназия за презентация на тема „Полезни или вредни са цигарите“. Трябваше да говоря пред учениците от деветите класове. Беседата протече с много голям интерес от тяхна страна. Започнах още в началото с уговорката, че не им налагам своето мнение, а искам те самите да си направят извода след чутото. Представих им моята гледна точка в отговор на въпроса дали са полезни или вредни цигарите. Когато обаче ги попитах полезни ли са цигарите, отговорът беше единодушно не. Това означава, че в края на презентацията ние мислехме по един и същ начин с младите хора. 
     Те задаваха много въпроси, които се отнасяха както за тяхното здраве, така и за това на родителите им. Виждайки снимките, с които показвах какво представлява белият дроб на любителя на вредния навик и на пасивния пушач, много се впечатлиха. Оказа се, че проблемът при тези млади хора е пушенето в техните семейства - на родителите им. Едно от децата зададе въпроса: какво се случва с организма при употребата на електронна цигара. Неговото семейство смятало да подари на баща му такъв заместител на истинската цигара. Когато обаче чу моя отговор, момчето заяви, че вече е променило решението си, защото този подарък е крайно нездравословен. Това е знак, че когато на децата им се говори и се обяснява в прав текст какво се случва, приемайки тези вредни и токсични вещества при горенето на цигарите, резултатът е, че се променя начинът на тяхното мислене. Те вече ще си помислят дали да запалят цигара или тези, които пушат, ще си зададат въпроса дали да не откажат цигарите. Това е ролята на презентациите в училищата. 
     След срещата с деветокласниците, се обади психоложката на учебното заведение и сподели, че интересът е бил огромен. Ще ме поканят да обхванем десетите и единадесетите класове. Децата питали дали пак няма да има такива презентации, което означава, че младите хора проявяват интерес изобщо към проблема тютюнопушене. И аз много се надявам тези, които са любители на вредния навик, да съм ги мотивирала да откажат цигарите, поне някои от тях. В края на презентацията те пожелаха моите координати, за да насочат своите родители за отказ от цигарите. Обсъждахме с техните учители една среща не само с децата, но и с техните майки и бащи. 
     • Защо са вредни електронните цигари? 
     – Аз съм категорично против употребата на електронни цигари, тъй като се базирам на последни проучвания, които се публикуваха тази година. Изследвани са здрави пушачи, които употребяват електронна цигари в рамките на пет минути - влиянието й върху белите дробове. Оказва се, че след всеки пет минути се стига до свиване на бронхите, т.нар. бронхоспазъм, и количеството на преминалия въздух през белите дробове естествено намалява. Получава се съпротивление от страна на дихателната система на въздушния поток, който се поема при вдишване. Изследва се и случващото с азотния монооксид. По принцип той е бронходилататор. Оказва се, че при пушене на електронната цигара нивото на азотния монооксид в белите дробове спада, в резултат на което се предизвиква този бронхоспазъм. Представете си, че това е само за пет минути пушене, какво остава, ако то е продължително време. 
     Не бива да пренебрегваме и непрекъснатото дразнене от съдържанието на самото патронче на електронната цигара. Изследване показва, че в него не се съдържа само никотин. Вътре има и пропилен гликол, който дразни дихателната лигавица. Ако по-продължително време се вдишват тези пари, възбуждайки дихателната лигавица и предизвиквайки едно възпаление, в крайна сметка се стига до промяна в нейната дебелина, в резултат на което отново ще се развие хронична обструктивна белодробна болест. Така че дългата употреба на електронната цигара ще доведе неизменно до болестта на пушачите. От друга страна, никотинът, който се съдържа вътре, има своите странични и неприятни ефекти върху организма – свива кръвоносните съдове и намалява оросяването на всички тъкани и органи в човешкия организъм. 
     • Все пак, ако трябва да се избере – електронна или истинска цигара? 
     – Винаги на този въпрос отговарям категорично – електронната цигара е вредна. Но ако трябва да изберем между двете, бих казала – нито едната, нито другата. Нормалната е вредна със съдържанието си на никотин и с още 8400 токсични вещества. Доскоро се смяташе, че са 4000, но нови проучвания опровергаха това и цифрата скочи повече от двойно. В процеса на горене на всеки един токсичен компонент има допълнително още от 5 до 20 нови, които все още не могат да бъдат уловени при изследванията. Следователно токсичните вещества в процеса на горене при цигарите е около 10 000. Това означава, че в никой случай не мога да кажа пушете обикновената цигара, защото при нея се отделя огромно количество отрови за организма. Но не мога да кажа – пушете електронната. Там са по-малко токсичните вещества, но и те оказват влияние върху дихателните пътища. Следователно най-добрият съвет, който мога да дам, е пушачите да се замислят сериозно и да спрат напълно цигарите. 
     Когато се борим с вредния навик, си поставяме две цели. Едната е да се премахне физическата зависимост към никотина. Втората цел е да елиминираме условния рефлекс – да извадиш кутията, запалката, да запалиш, да смукнеш, да тръснеш. Този смукателен рефлекс се запазва с електронната цигара. Нейните потребители на практика си остават пушачи, защото вероятността да се върнат към обикновената цигара е много голям.

     Интервюто взе Елица ПАЛОВА



Брой: 51, 20 декември 2012
 
 
Продукти
 
ДИАБЕТИЧНА СЕРИЯ „ДИЕТ НАТУР” БИСКВИТИ „ФИБРА”
 
Витатабс® Мулти Джуниър
 
Слиммикс СуперДетокс
 
Lechitel.BG :::
 
Книга Лечител
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД