Приликите в начина на живот на двама партньори обикновено са много, а често са и една от причините за тяхното сближаване. И ако сред тези прилики са и нездравословни навици като пушене, злоупотреба с алкохол, преяждане с мазна храна и други вредности, твърде е вероятно и двамата да развият едновременно диабет, хипертония, затлъстяване и/или други рискови фактори за появата на сърдечно-съдови заболявания.
Този извод е на учени, провели наблюдения върху семейния начин на живот на 5400 двойки от Нидерландия и 28 000 японски двойки (жените и мъжете били средно на 50 и съответно на 60 години).
В изследването, чиито резултати са публикувани в „Atherosclerosi“, специалистите се стремили да уточнят рисковите фактори за двамата партньора, произтичащи от подобния им живот, хранене, навици и други аспекти на съвместното им битие. Колкото по-дълъг „стаж“ имала двойката, толкова по-съпоставими били рисковете за здравето, произтичащи от тютюнопушене, пиене, наднормено тегло, отсъствие на физическа активност.
Най-предсказуем общ рисков фактор се оказало пушенето, като 5-7 пъти била по-голяма вероятността от сърдечно-съдово заболяване и при двамата партньора, дори да пушел само единият. В случаите, когато единият съпруг бил с хипертония, рискът заболяването да възникне и при другия нараснал с 20-45%. Аналогични сходства са установени за захарен диабет и метобилитен синдром (клинично състояние, чийто първоизточник е коремното затлъстяване).
Според авторите данните от изследването доказват, че върху здравето на съпрузите/партньорите оказват влияние еднакви фактори, което подчертава важността на семейството в намаляване на рисковете за сърдечно-съдови заболявания. И дори предлагат да се изработят ръководства за профилактиката им в съпружеско партньорство.
Лия ЕМИЛОВА