в-к Лечител
в-к Лечител
 

IT-ТЕХНОЛОГИИТЕ СРЕЩУ COVID-19

Брой: 17, 23 април 2020 - КРЪВНАТА ЗАХАР

Макар и позакъсняло в реакцията си, човечеството се опитва да мобилизира ресурсите си в различни области, за да се справи с надвисналата зараза от коронавируса. Специалисти от привидно отдалечени от медицината сфери, обединяват знания и умения срещу общия враг, търсейки и разработвайки иновативни идеи с ефект върху проявленията на инфекцията или нейното лечение.

Така учени от университета на Южна Австралия са започнали работа по създаване на дронове, които ще следят за хора с инфекциозни респираторни заболявания, включително COVID-19. Дроновете ще могат да мерят телесната температура, пулса, да разпознават затрудненото дишане. Според замисъла на конструкторите, те ще бъдат приложими в офиси, на круизни кораби, летища, в старчески домове и други места с повишен риск от предаване на инфекции, като ще отбелязват лицата с подозрителни симптоми.

Друга идея за контрол над разпространението на вируса занимава специалисти от Оксфордския университет. Те предлагат приложение към мобилния телефон, с което може бързо да се проследи кръга на потенциално заразените в ранния стадий на инфекцията, преди да са се проявили първите й симптоми. Предложената система използва Bluetooth за фиксиране на близък контакт с други хора, които имат същото приложение. Така в паметта на устройството се фиксират всички хора, с които заразеният е контактувал през последните дни, така че те могат веднага да бъдат предупредени и изолирани. Приложението също така предполага събраните данни да се изпращат на здравните органи.

В научно-технологичния институт в Мисури, САЩ, се разработва система за улавянето на биологична опасност в издишвания въздух. Смята се, че такава система ще бъде приложима и полезна в зоните за пристигащи пасажери на аерогарите. Според описанието на учените специални сензори в системите ще улавят в издишвания от човек въздух присъствието на вируси, включително такива на грипа и коронавируси. В случай на положителен сигнал, в рамките на няколко минути се прави допълнителен тест от спектрометър, за да се определи с какъв именно вирус е заразен пристигащият пътник. Според инженерите, сензорът ще бъде клинично тестван още в рамките на тази година.

Вероятно споменатите проекти ще повдигнат ред морални въпроси, свързани със свободата на личността и човешките права, но са показателни за осъзнаването от страна на хората за размаха на коварната инфекция.   

 Лия ЕМИЛОВА



Брой: 17, 23 април 2020
 
 
Продукти
 
ХЛОРЕМАКС® (CHLOREMAX)
 
Фортесан® PEA
 
Вивания® Бюти Колаген
 
Lechitel.BG :::
 
Книга Лечител
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД