в-к Лечител
в-к Лечител
 

ГИНКО БИЛОБА

Брой: 24, 13 юни 2019 - ГИНКО БИЛОБА
ЛЕЧЕБНАТА СИЛА НА СВЕЩЕНОТО ДЪРВО

Първите следи от гинко билоба били открити в скали, образували се 70 милиона години преди появата на динозаврите. Невероятно е, но това дърво не се е изменило за всичките 300 милиона години, откакто съществува на Земята. В мезозойската ера дърветата от това семейство били широко разпространени в областите с умерен климат както в Северното, така и в Южното полукълбо, но последния ледников период успели да преживеят, вероятно, само в Далечния изток. От четирите вида от рода на гинко до наши дни достигнал само един.

В Китай и Япония в някои храмове се съхранили дървета на възраст до 4000 години, достигащи височина 30 метра и диаметър на стеблото до 3 метра. Едно такова дърво било посадено преди 1200 години, когато японският император и неговите приближени сменили религията на своите предци с будизма. Една от приелите новата вяра придворни дами, кърмачката на императора Наихаку-Коджо, умирайки, помолила да не поставят на гроба й никакъв паметник, а да посадят гинко, за да продължи душата й да живее в това дърво. Разказват, че нейният избор се паднал на гинко само поради това, че Наихаку-Коджо била кърмачка, а при гинко от клоните надолу растат филизи, подобни на гръдни зърна. В старите дървета те достигат до самата земя и, прониквайки в нея, поддържат тежките клони, като подпори. От това време, както разказват легендите,

гинко се почита в Япония като свещено дърво

В полезрението на науката това загадъчно за европейците растение попаднало в Страната на изгряващото слънце. През 1690 г. лекарят в холандското посолство в град Нагасаки Е. Кемпфер се заинтересувал от дървото с необикновени оригинални листа, напомнящи традиционното японско ветрило. През 1712 г. Кемпфер кръстил откритото от него, неизвестно за европейците, дърво със странната дума „гинко”. „Гин” на китайски означава сребро. Кемпфер мислил, че гинко означава „сребърна кайсия”: намек за известната прилика на „плода” гинко с кайсиите. Но, както станало ясно по-късно, думата „гинко” не била известна на никого - нито в Китай, нито в Япония. Дървото там се наричало по различни начини, но само не и гинко. През 1730 г. гинко попаднало в Европа: негови семена били засадени в ботаническата градина в Утрехт, Холандия. Това са първите дървета гинко билоба, израснали на Стария континент след като на Земята измрели динозаврите, и засега те са още доста далеч от гигантите в Далечния изток. От този момент дървото се култивира широко и днес дори е обикновено декоративно растение в някои европейски градове. Хората отново разпространили гинко там, където някога зеленеели девствените „динозавърски” дървета. В Америка гинко билоба се появила по-късно, но вече е широко разпространена из градските улици. Това дърво расте прекрасно - например в парковете на Ню Йорк и по улиците на Вашингтон.

Неотдавна било установено, че дървото гинко е невероятно устойчиво към съвременните неблагоприятни условия в големите градове – замърсеният въздух и другите вредни техногенни въздействия на градската среда. И дори в своята родина то няма врагове, дървото е практически непристъпно за вредители, бактерии и вируси. Неговото разпространение се ограничава единствено от сравнително ниската му устойчивост към студа.

Ботаническата уникалност на гинко билоба се обуславя от нейния уникален химически състав. Неслучайно тези дървета са толкова устойчиви към неблагоприятните условия в съвременните мегаполиси. За медицински цели се използват листата на гинко, които се събират от засадените млади дървета. В наши дни гинко билоба се отглежда специално за нуждите на фармацевтичната промишленост, особено във Франция (в района на Бордо) и в САЩ (в Южна Каролина). На площ около 10 кв. км растат 25 милиона дървета. Екстрактът от листата на гинко служи за основа на различни фармацевтични препарати, козметични средства и биодобавки. Установено е, че с високо съдържание на биофлавоноиди се отличават листата, събрани през октомври-ноември, когато започват да пожълтяват.

Екстрактът от листата на гинко билоба има сложен химически състав; в него влизат

 повече от 40 биологично активни съставки

Гинко билоба е единственото от известните на науката растения, съдържащо специфичните вещества гинколиди, които повишават еластичността на стените на кръвоносните съдове в главния мозък и допринасят за разширяване на съдовете. В резултат мозъкът се снабдява по-добре с кислород и хранителни вещества, а така също по-бързо се освобождава от шлаките. Това е особено важно в старческа възраст, когато кръвоснабдяването на мозъка съществено се влошава.

В Китай лечебните свойства на гинко билоба били описани още 2800 години пр. н. е. Още тогава растението заемало видно място в медицината и показанията за неговата употреба били предимно бронхиална астма, белодробни заболявания, рани, измръзване. В наше време гинко билоба, също както и женшенът, е основен елемент в традиционната китайска медицина.

Екстрактът от листа на гинко билоба във Франция и Германия е сред най-често предписваните лекарствени средства и се използва за преустановяване или отстраняване на някои от най-плашещите симптоми на стареенето, такива, като отслабването на паметта, зрението, слуха, вниманието и интелекта.

Уникалните лечебни свойства на гинко започнали да се разкриват пред учените след 60-те години на ХХ в. Първите медицински изследвания на гинко билоба, проведени от европейски и американски учени, показали неговата изключителна перспективност при лечението на редица хронични съдови заболявания, след което проучванията в Америка, в Европа, както и в самата Япония, започнали да се разрастват като търкаляща се снежна топка. Ефективността на гинко билобата при редица заболявания станала причина за истински научен бум, в частност в Германия и във Франция, където милиони хора започнали да се лекуват с азиатския пришълец.

Днес в САЩ различните препарати на основата на гинко билоба са

сред петте най-продавани лекарствени средства

Серия от плацебо-контролирани изследвания показали, че екстрактът от гинко билоба достоверно подобрява състоянието на когнитивните функции при пациенти с лека и умерена степен на деменция, намалява изразеността на афективните нарушения, понижава нуждата от невролептици. В неотдавна публикуван обзор, включващ 8 големи плацебо-контролирани и 1 сравнително изследване, бил проведен анализ на ефективността на екстракта от гинко билоба при синдрома на Алцхаймер, съдова и смесена деменция. Общо в изледванията участвали 2374 пациенти. Резултатите показали, че гинко билобата има по-добър ефект от плацебото при всички групи пациенти. Две други изследвания, включващи пациенти с невропсихиатрични симптоми, установили клинично значимо подобрение в резултат на употребата на екстракт от гинко билоба. Интересни са и резултатите от изследване, които показали, че продължителният прием (1 година) на екстракт от гинко билоба допринася не само за краткотрайно подобрение, но и увеличава периода на способността за самообслужване, забавя прогресирането на инвалидизацията.

Във Франция било проведено едно от най-мащабните и продължителни изследвания в съвременната история за изучаване на възможния невропротективен ефект на екстракта от гинко билоба – PAQUID, чиито резултати били публикувани през 2013 г. В това изследване били включени 3777 души на възраст над 65 години. Резултатите показали, че продължителният прием на екстракт от гинко билоба понижава риска от развитие на деменция при старите хора. Освен това, изяснило се, че в групата с пациенти, получаващи екстракт от гинко билоба, много по-рядко се назначавали психотропни препарати (антидепресанти, бензодиазепини, антипсихотици). Важен резултат от изследването станало

удължаването на живота на пациентите, получаващи екстракт от гинко билоба,

което, може би, се обяснява, от една страна, с антиоксидантния ефект на препарата, а от друга – с влиянието, което той оказва върху образуването на токсичния бета-амилоид.

А неотдавна била открита още една уникална особеност на гинко билоба – препаратите от това растение подобряват капилярното кръвообращение. Нарушенията на движението на кръвта в най-малките съдове – капилярите, води до недостатъчно подхранване на тъканите, непълно отстраняване от тях на продуктите от обмяната и, следователно, до нарушение на дейността на съответните органи. Например недостатъчното кръвообращение в главния мозък предизвиква световъртеж, отслабване на паметта; нарушението на кръвообращението в тъканите на окото води до развитие на катаракта, а нарушението на сърдечното кръвообращение предизвиква стенокардия. В листата на гинко билоба има вещества, които нормализират капилярния кръвоток, защитавайки тъканите от увреждане, и съединения, стимулиращи дейността на сърцето и подобряващи дълбокото дишане. За сметка на подобряването на капилярния кръвоток се променя общото състояние на организма и човек се чувства обновен. Особено видимо е това при старите хора, при които значителна част от проблемите са предизвикани от нарушения на капилярния кръвоток. Гинко билобата преустановява прогресирането на атеросклеротичните изменения в съдовата система, отстранява нарушенията на съня при възрастните хора, при които обикновените сънотворни препарати и успокоителни средства повишават нервността.

Немски учени открили, че

в листата на гинко билоба се съдържа активен антиоксидантен комплекс

Той защитава липидите, съдържащи се в обвивките на нервните клетки, от разрушителното действие на свободните радикали. Ето защо екстрактът от гинко билоба е приеман от болните с нарушения на паметта, както и при силно главоболие, при „Алцхаймер“ и др.

Клинични изследвания потвърдили ефективността на препаратите с гинко билоба и при остри и хронични хемороиди. Екстрактите от семената и листата на гинко снемат болката и сърбежа, спират кръвотечението.

В последните години учените откриват все по-нови способности на препаратите с гинко билоба – те например сдържат развитието на метастази при злокачествени тумори, а така също възпрепятстват образуването на тромби. Не е изключено, че в близко бъдеще към тези свойства ще се добавят нови, все още неоткрити.

Като всяко друго лечебно средство, препаратите с гинко билоба могат да имат противопоказания. Например те не се препоръчват преди хирургическа операция, тъй като са способни да усилят кръвотечението. По същата причина следва да се избягва тяхното съчетание с антикоагуланти, антиагреганти. Гинко билоба влиза в списъка с растенията, които не се препоръчват за употреба по време на бременност, тъй като могат да предизвикват кръвоизливи. Има данни, че съчетанието на екстракт от гинко билоба и хинин може да усилва хеморагията.

Антиоксидантните свойства, влиянието на периферното кръвообращение и защитното действие на екстрактите от гинко билоба при възрастни дегенеративни процеси откриват широки перспективи пред използването им в козметиката.

Днес гинко билоба се използва в състава на

редица средства против стареене на кожата,

 косопад, както и за отслабване. Японските изследователи Ватанабе и Такахаши патентовали тоник за коса, съдържащ витамини и екстракт от гинко билоба. Разработено е средство за отслабване, в чийто състав влизат алфа-адреноблокатори и екстракт от гинко билоба. Това средство подобрява състоянието на кожата и намалява натрупването на мазнини.

Гинко билоба се използва активно и в мезотерапията (процедура, при която в кожата се инжектират витамини или подхранващи разтвори). Препарати с екстракт от това уникално растение се използват за лечение на купероза, за подобряване на тонуса и цвета на кожата на лицето и зоната на деколтето, за снемане на отоци. Основната мишена за въздействие с препарати, съдържащи гинко билоба, са най-деликатните кръвоносни съдове. Биофлавоноидите, влизащи в състава на екстракта от гинко билоба, нормализират тонуса на прекапилярните сфинктери, а, следователно, подобряват кръвоснабдяването на кожата. Увеличава се кръвотока, повишават се еластичността и здравината на стените на капилярите. Ето защо екстрактът от гинко билоба се използва както в съдовия етап на класическия мезотерапевтичен сеанс, така и при работа непосредствено с естетическия проблем. Обикновено се използва 7% разтвор на екстракт от гинко билоба. Тази концентрация позволява да се съхранят всички полезни свойства на екстракта, без да се претоварва кожата с биологично активни вещества и се премахва риска от сенсибилизация.

Бел. ред. На страниците на това фолио виждате две прекрасни хранителни добавки на „Лечител“ с гинко билоба  - ГИНКО БИЛОБА и ГИНКОМАКС®. На стр. 23 ще откриете суперталон, с който можете да си вземете един от двата продукта с намаление във всеки магазин „Лечител“.

 

Владимир ЙОНЕВ


Екстрактът от нея има антибактериален ефект срещу кожни патогени

Екстракти от семената на дървото гинко билоба демонстрират антибактериална активност срещу патогени, причиняващи кожни инфекции като акне, псориазис, дерматит и екзема, откри изследване на университета Емъри в САЩ. Резултатите от него показват, че тези екстракти потискат растежа на Cutibacterium acnes, Staphylococcus aureus и Streptococcus pyogenes.

При опитите си изследователите са се ръководили от близо 200-годишно копие на текст за традиционната китайска медицина, наречен Ben Cao Gang Mu, или „Компендиум на медицинската материя“. Смятан за най-изчерпателната книга за традиционната китайска медицина, той е съставен и написан през 16-и век от Ли Шижен в апогея на династията Мин. „Беше като да издухаме праха от знанията от миналото и да преоткрием нещо, което вече е било известно през цялото това време“, казва първият съавтор на доклада Ксена Хуан, която е родом от Китай.

„Доколкото знаем, това е първото изследване, което демонстрира антибактериалната активност на семената от гинко срещу кожни патогени – коментира старшият автор Касандра Куейв. – То е само поредният пример колко много още имаме да учим за фармакологичния потенциал на комплексната химия на растенията.“

Куейв е етноботаник и изследва как местните народи използват растенията в лечебните си практики, за да открие обещаващи кандидати за нови лекарства.

Резултатите от новото проучване дават научно потвърждение на употребата на семена от гинко като локално антимикробно средство, както е предписано в текста от 16-и век.

Остават още много пречки за преодоляване, преди екстрактите от семена на гинко билоба да могат да бъдат използвани в съвременната медицина, казват авторите. В своята концентрирана форма основната съставка, която според анализа е отговорна за антибактериалната активност – гинколова киселина С15:1, е токсична за кожата.

Една възможна стратегия би била да се потърсят начини за модифициране на структурата й, свързана с антибактериалната активност, за подобряване на ефикасността и намаляване на токсичността й за кожните клетки.

Дървото гинко, чиято родина е Китай, е един от най-старите дървесни видове, който съществува от най-малко 270 млн. години. То е известно с характерните си ветрилообразни листа и вековната си употреба в традиционната китайска медицина. Днес гинко се изследва обстойно в търсене на медицински ползи за всичко от подобряване на паметта до макулна дегенерация, но досега преобладаващата част от проучванията се фокусираха върху листата.

Един том от текста, който е озаглавен „Зърнени култури, плодове и зеленчуци“, описва 17 традиционни употреби на семената на гинко, в това число осем при кожни състояния като напукани ръце и стъпала, розацея, сърбеж, причинен от срамни въшки, абсцеси и пустули вследствие на рани от ухапване от куче. Ли Шижен препоръчва да бъде приготвена паста от смлени семена, смесени с оризово вино или друг алкохол, или натрошени, накиснати в рапично олио. С тази паста се маже засегнатото място.

По-ранно изследване откри, че обвивката на семената от гинко има антибактериално действие срещу някои болестотворни бактерии в червата. А листата демонстрираха такава активност както срещу чревни бактерии, така и срещу кожния патоген S. aureus.

Хуан обаче искала да провери това, което прочела в древния текст относно употребата на семена на гинко като локален лек за кожни състояния. Тя събрала проби от гинко за тестване, които били обработени по начин, максимално близък до описания в Ben Cao Gang Mu, използвайки вода, етанол или рапично олио. Били направени опити, в това число оценка на екстрактите от семенната ядка, незрелите семена и семенната обвивка, върху 12 различни щама бактерии.

Резултатите показали, че обвивките на семената от гинко и незрелите семена оказват антибактериален ефект срещу три от тестваните щамове – S. acnes, S. aureus и S. pyogenes. Анализът открил и положителна зависимост между антимикробната активност на пробите от гинко и концентрацията на гинколова киселина С15:1, което предполага, че тя допринася за тази активност.

 Превод от английски
Лина ПОПОВА



 



Брой: 24, 13 юни 2019
 
 
Продукти
 
ТРИПТОМАКС
 
Колоник плюс ензими
 
МЕНОМАКС®
 
Lechitel.BG :::
 
pycnogenol
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД