в-к Лечител
в-к Лечител
 

Паметта

Брой: 19, 12 май 2022 - СЪРЦЕ И МОЗЪК
Олеиновата киселина: ключ към „извора на младостта“

Много хора се страхуват от спада на когнитивните способности и настроението, който често съпровожда напредналата възраст, в това число разстройства на паметта като болест на Алцхаймер и афективни разстройства като депресия. Докато търсели нови начини за предот­вратяване или лечение на тези и други свързани състояния, учени от Медицинския колеж „Бейлър“ и Института за неврологични изследвания „Дан Дънкан“ при Тексаската детска болница открили липсващо парченце от пъзела, представящ как паметта и настроението се поддържат и регулират в мозъка.

Тяхното изследване разкрива, че олеиновата киселина, произвеждана в мозъка, е жизненоважен регулатор на процеса, който прави възможни ученето и паметта, и подпомага правилното регулиране на настроението. Откритието може да проправи път към намирането на възможни нови стратегии за противодействие срещу когнитивния и афективния спад при пациенти с неврологични разстройства.

„Преди години учените смятаха, че мозъкът на зрелите бозайници не може да се възстановява и регенерира. Но изследвания демонстрираха, че някои мозъчни региони имат капацитета да произвеждат нови неврони – процес, наречен неврогенеза. Регионът на хипокампуса в зрелия мозък на бозайниците има постоянната способност да образува нови неврони, да се възстановява и регенерира, правейки възможни ученето, паметта и регулирането на настроението в зряла възраст – казва д-р Миряна Малетич-Саватич, доцент по педиатрия и неврология, един от авторите на изследването. - Още от откриването на неврогенезата хората си я представят като „извора на младостта“. Но с напредване на възрастта, при определени заболявания или след излагането на определени медикаменти или увреждания, неврогенезата отслабва и това беше свързано с когнитивен спад и депресия.“

При своето изследване екипът търсел начин да проникне в тайните на „извора на младостта“ и да съживи процеса на неврогенезата, за да предотврати западането й или да я възстанови.

„Знаехме, че неврогенезата има „главен регулатор“, протеин в невронните стволови клетки, наречен TLX, който играе основна роля за раждането на нови неврони. Не знаехме обаче какво стимулира TLX да прави това. Никой не знаеше как да го активира“, отбелязва друг от авторите, д-р Деймиън Янг, доцент по фармакология, химиобиология и патология.

Изследователите открили, че разпространена мастна киселина, наречена олеинова, се свързва с TLX и това увеличава деленето на клетките и неврогенезата в хипокампуса както на млади, така и на стари мишки. „Тази олеинова киселина се произвежда в невронните стволови клетки, за да активира TLX”, казва д-р Прасана Кандел, първи съавтор на изследването. И макар че тя е и основната съставка на зехтина, той не би бил ефективен източник, защото олеиновата киселина от него вероятно не би достигнала до мозъка, обясняват изследователите. Тя трябва да се произвежда от самите клетки.

Откритието, че олеиновата киселина регулира активирането на протеина TLX, има важни терапевтични последици. Знанието как TLX се активира естествено в мозъка може да помогне за създаването на лекарства, които са способни да достигат до мозъка и да стимулират неврогенезата, смятат авторите. Тази стратегия би могла да се използва за лечение на болести като депресия и Алцхаймер.

 Превод от английски
Дима КОЛАРОВА



Брой: 19, 12 май 2022
 
 
Продукти
 
ВИВАНИЯ® БЮТИ ШОТ – пъпеш и манго
 
Бодифлекс® Супер Колаген
 
Витатабс - витамин D на капки
 
Lechitel.BG :::
 
pycnogenol
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД