в-к Лечител
в-к Лечител
 

СЛЪНЧЕВОТО ИЗГАРЯНЕ

Брой: 50, 12 декември 2019 - ОЧИТЕ
ЗАСТРАШАВА НИ И ПРЕЗ ЗИМАТА!

С настъпването на студовете всички започваме да се увиваме в топли дрехи, слагаме шапки и ръкавици. В тези зимни месеци повечето от нас не възприемат сериозно слънчевите лъчи. В края на краищата, с какво може да ни навреди слабата слънчева светлина, ако човек е „опакован” от глава до пети? Това е погрешно мнение. Всеки открит участък на тялото може да хване  загар през зимата не по-лошо, отколкото през лятото, така смята доктор Ейпъл Бодемер, доцент по дерматология от Университета в Уисконсин. Може да прекарате цял ден, карайки ски, кънки или чистейки снега с лопата, а кожата на лицето ви ще страда от  действието на слънчевата радиация. Тя прониква дълбоко в клетките и може да увреди ДНК.

UVA слънчевите лъчи могат да предизвикат стареене на кожата, пигментни петна и бръчки, а UVB водят до зачервяване и изгаряния. Увреждането на кожата, причинено от ултравиолетовите лъчи, зависи пряко от продължителността на тяхното въздействие върху нея.

„Това е като таксиметровия апарат, заявил доктор Даръл Ригел, професор в клиниката по дерматология при Нюйоркския университет. – Колкото по-дълго въздейства радиацията, толкова по-големи са цифрите на брояча”.

Важно е да се помни, че, ако на улицата времето е мрачно, това не гарантира пълна безопасност от проникване на ултравиолетовите лъчи. Изгаряне може да се получи и в такива условия.

Изгарянията могат да доведат до рак на кожата. Това е най-разпространеният вид рак в САЩ. Около 3,3 милиона американци лежат в клиники с диагноза базален и плоскоклетъчен рак на кожата всяка година.

Снегът и ледът могат да усилят въздействието на слънцето. Те отразяват до 80% от ултравиолетовите лъчи, които достигат Земята по данни на експертите. Това означава, че може да се получи удар от две страни: първо от небето и второ от земята, като отразен ефект. Любителите на високопланинския отдих са подложени на по-голям риск, защото въздействието на ултравиолетовите лъчи се увеличава на големи височини. Количеството на слънчевите лъчи намалява малко през зимата поради ъгъла на падането им на повърхността. Но зимното слънце както и преди е опасно, и хората рискуват да получат изгаряне. Особено тези, които се радват на хубав и бързо получаван загар през лятото.

Някои козметични средства и популярни лекарства, например ретинол и средствата за пилинг, лесно могат да направят кожата по-чувствителна. Антибиотиците на основата на тетрациклин и лекарствата, използвани за лечение на простуда, могат да повишат чувствителността към слънцето. Сериозен фактор за чувствителността на кожата към слънчево изгаряне е и това, колко бледа е тя. Но реалността е такава, че дори най-загорелият човек може да получи подобно увреждане. Това не става толкова бързо, когато е налице естествена защита, но дори тъмнокожите хора страдат от рак на кожата.

За да се намали вероятността от изгаряне, нужно е ежедневно да се нанася на откритите участъци на кожата защитен крем. Дори ако човек почива в домашна обстановка, винаги трябва да помни, че изгаряне може да се получи и през прозореца, чиито стъкла лесно пропускат ултравиолетовите лъчи.

Запомнете: ако човек се е намирал дълго време на студено в слънчево време, не се препоръчва след прибиране на топло веднага да използва защитни или възстановяващи кремове. Кожата трябва да привикне към стайната температура и тогава да се нанесе подходящото средство. Ако въздействието на студа и слънчевите лъчи е много често, следва и възстановителните процедури да се провеждат по-често. Това ще бъде от полза за лицето и ръцете. Не се увличайте по красивия зимен загар в угода на модните тенденции, здравето е много по-важно.

 Валери ИВАНОВ

 



Брой: 50, 12 декември 2019
 
 
Продукти
 
ХЛОРЕМАКС® (CHLOREMAX)
 
БОДИФЛЕКС® МСМ (Bodyflex® MSM)
 
ВИЗИОБАЛАНС ОПТИ (VISIOBALANCE OPTI)
 
Lechitel.BG :::
 
pycnogenol
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД