в-к Лечител
в-к Лечител
 

СКУКАТА

Брой: 4, 23 януари 2020 - БЕЛИТЕ ДРОБОВЕ
БУКВАЛНО Е ВРЕДНА

Скуката не е толкова безобидна, както изглежда на пръв поглед. Скучаещите хора са способни заради развлечение на безразсъдни постъпки. Екстремно шофиране, хазартни игри, увлечение по алкохола и наркотиците – всичко изброено са звена от една верига. В търсене на силни усещания и по-висок адреналин, някои подлагат на тежко изпитание своите физически възможности. Но дори и да не се стига до крайности, липсата на интерес към живота влияе пагубно на работата на нервната система.

 „Лекарството за скука е любопитството”, някога отбелязала писателката Дороти Паркър. – А за любопитството лекарство няма”. На пръв поглед как може на човек да му стане скучно в съвременния свят, който предлага толкова възможности?

Благодарение на интернет може да се научат толкова интересни неща, виртуално да се обиколи целия свят, да се завържат полезни и не толкова полезни приятелства! Но в действителност скуката е доста разпространено явление. Такова състояние изпитват от време на време повечето жители на планетата. Естествено, механизмът на работа на човешкия мозък интересува и учените. Защо периодично ние губим интерес към случващото се около нас?

Институтът за психично поведение „Цукерман“ при Колумбийския университет, занимаващ се с изучаване на работата на мозъка, събрал група водещи учени в тази област за обсъждане на феномена.

„Скуката е универсален човешки опит, заявила невробиоложката Жаклин Готлиб. – Въпреки това, учените „страдат от недостиг“ на знания по тази тема. Нещо повече, до неотдавна на това се обръщаше много малко внимание”.

Специалистите по изучаване на мозъка преди всичко се интересуват как скуката влияе на поведението на човека, взимането на решения, изграждането на отношения. Те стигнали до извода, че скуката носи повече вреда, отколкото полза за здравето.

Съгласно изследванията повечето възрастни американци (63%) минимум веднъж на 10 дни изпитват скука. Най-често на това състояние са подложени мъжете, ергените и хората с ниски доходи. Необяснима скука и тъга нерядко изпитват и младите.

По правило, това състояние не възниква без причина. Обикновено то се провокира от душевни проблеми. По-често от другите скучаят хората, склонни към гняв, безпокойство, депресия – тези, които чувстват самота, изолация от обществото. Към тях се отнасят и хората, които имат трудности в обучението или работата. Много хора, за да не го изпитват, са готови дори да си причинят болка. Например в хода на изследване, проведено от психолози от Университета във Вирджиния, група доброволци били поставени пред избор: да останат сами в празна стая в продължение на 15 минути или да се подложат на въздействието на слаб електрически ток. Двама от трима мъже и една от четири жени решили да се „ободрят” с електрошок. Впрочем, съществува „временна” скука и хронична, която продължава дълго време. Хроничната скука е опасна. Тя е свързана с импулсивност и рисковано поведение. В действителност чувството на скука и тъга е главна причина, поради която лекуващите се наркомани се връщат към пагубния навик.

Но има голяма група хора, които изобщо не познават усещането за скука. Както твърдят учените, те са дълбоко вярващите хора. При това не е важно, привърженици на каква религия са те. Оказва се, че молитвите реално са способни да изцеляват и душата, и тялото.

 Аврам БОСИЛЕКОВ

 



Брой: 4, 23 януари 2020
 
 
Продукти
 
Гарлимакс 5000 – екстракт от чесън
 
Витасел® ацетил L-карнитин 250 mg
 
Чай Хъни буш - филтър
 
Lechitel.BG :::
 
pycnogenol
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД