в-к Лечител
в-к Лечител
 

Производство на потенциален витамин и лекарство за „Алцхаймер“ в мая

Брой: 1, 2 януари 2020 - ТАЙНИТЕ НА СЕКСА

Ерготионеинът е естествена аминокиселина с антиоксидантни свойства. Тя предпазва от клетъчен стрес, който може да води до мозъчни болести, неврологично увреждане и рак. При изследвания върху плъхове и кръгли червеи ерготионеинът демонстрира обещаващи ефекти за предотвратяване на невродегенеративни заболявания от рода на деменция и „Алцхаймер“. Освен това беше докладвано, че пациентите с такива заболявания имат значително по-ниски нива на аминокиселината. Тези открития подсказват, че ерготионеинът може да има голям потенциал като витамин за предотвратяване или отлагане на такива състояния.

Понастоящем е сложно и скъпо аминокиселината да се произвежда посредством химичен синтез. Но чрез биоинженерство и оптимизиране на мая за хляб учени от Центъра за биоустойчивост на Фондация „Ново Нордиск“ (DTU Biosustain) в Дания за пръв път се възползваха от потенциала за производство на ерготионеин в мая по биологичен начин. Те успяха да добият по 0,6 г от аминокиселината на литър бульон от мая при малкомащабен ферментационен процес.

Твърде скъп за потребителите

Заради днешните скъпи химически методи на производство, сегашните пазарни цени на ерготионеина са много високи, сравнено с витамини като С и D, които също предпазват от определени болести. Затова една от главните цели на изследователите е да оптимизират производството, за да постигнат по-голям добив, така че ерготионеинът да може в бъдеще да се продава на потребителите на много по-евтина цена.

Преди учените да успеят да получат аминокиселината по биологичен начин, други изследователи са пробвали просто да я извлекат от гъби. Но това също би било изключително скъпо и би наложило фермите за гъби да отнемат от потенциалните обработваеми площи.

„Произвеждайки този важен антиоксидант по био начин, се избягва употребата на химикали или земеделска земя. Маята е много по-добра в производството на ерготионеин, отколкото хората или гъбите биха могли някога да бъдат“, казва първият автор на изследването Стивън ван дер Хойк.

Ензимите са ключови

В природата ерготионеинът се произвежда от бактерии и гъбички, но ензимите, които едните и другите използват за целта, изграждат малко по-различни пътища.

При изследването авторите са проучили ензими от различни гъбички и от бактерията Mycobacterium smegmatis в различни комбинации, за да открият кой от тях произвежда най-голямо количество ерготионеин. В качеството на гостоприемник за производството те използвали мая и установили, че два конкретни ензима, NcEgt1 и CpEgt2, и двата от гъбички, съставляват най-добрата комбинация.

По-нататък изследователите добавили в средата и аминокиселини, които са изграждащи блокове на ерготионеина. По този начин те успели да увеличат производството значително.

Всичко това увеличило добива на 0,6 г/л за 84 часа, на фона на най-добрия до момента метод за производство в E. coli, който дава 1,3 г/л за 216 часа.

„Бактериалният път при E. coli използва голямо количество енергия, за разлика от гъбичния път при маята. Освен това маята е безвреден и добре известен гостоприемник за производство на хранителни добавки“, казва Стивън ван дер Хойк.

 Превод от английски
Борислава СТАНКОВА



Брой: 1, 2 януари 2020
 
 
Продукти
 
Визиобаланс Джуниър
 
ТЕРНИМАКС (Ternimax)
 
ХЛОРЕМАКС® (CHLOREMAX)
 
Lechitel.BG :::
 
pycnogenol
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД