в-к Лечител
в-к Лечител
 

ЦИГАРИТЕ

Брой: 30, 25 юли 2019 - ПОТЕНЕТО
ПО-МАЛКО АЛКОХОЛ И ПО-ЛЕСНО ЩЕ ГИ СПРЕТЕ

Употребата на алкохол, също както и тютюнопушенето, все още са широко разпространени: почти всеки пети възрастен пие и пуши. Пушенето е особено популярно сред хората, които често посягат към чашката. Връзката е повече от явна: алкохолът е общопризнат рисков фактор за пушене, а пушенето е също такъв фактор за пиенето.

Затова не е особена изненада, че авторите на ново изследване стигнали до извода, че намаляването на употребата на алкохол може да помогне за отказ от цигарите. Съотношението на никотиновите метаболити (биомаркер, показващ, колко бързо организмът на човека усвоява никотина) при тези, които пият много, намалява, когато те започват да пият по-малко.

„Забавянето на скоростта на метаболизма на никотина за сметка на намалената употреба на алкохол може да бъде предимство при опит за отказ от пушенето, което, както е известно, е много трудна задача”, заявила Сара Дермоди, автор на изследването, сътрудник в Университета в Орегон.

„Нужна е много силна воля, за да се захвърлят цигарите, често отказът е в резултат от многобройни опити, добавила Дермоди. – Нашето изследване показа, че употребата на алкохол променя метаболизма на никотина и че ежедневното пушене и употребата на алкохол е най-добре да се отказват заедно”.

Резултатите от изследването били публикувани в списание Nicotine & Tobacco Research.

„Най-интересно е, че съотношението на метаболитите на никотина е клинично важно, обяснила Дермоди. – На хората с по-високо съотношение на тези метаболити им е по-трудно да се откажат от цигарите. Те имат по-малки шансове успешно да преборят своята зависимост с помощта на никотин-заместваща терапия”.

Учените открили, че когато мъжете в основната група понижавали употребата на алкохол – средно от 29 чаши спиртни напитки седмично до 7 – тяхното ниво на метаболизма на никотина също намалявало. По думите на Дермоди, резултатите от изследването повторили резултатите от по-ранно проучване, в което били открити сходни ефекти, и още веднъж доказали ценността на този биомаркер при лечението на пушачите, желаещи да се откажат от вредния навик.

Междувременно друго изследване показало, че тютюнопушенето пречи на възстановяването на функциите на мозъка по време на въздържание от алкохол.

Калифорнийски учени от Университета в Сан Франциско начело с професор Тимъти Дуразо изследвали влиянието на пушенето на когнитивното възстановяване в първите осем месеца въздържание от алкохол. За да изучат скоростта на обработка на информацията от мозъка изследователите отчитали показателите за обучение, работна памет, тъй като по-рано се изяснило, че употребата на алкохол, а така също хроничното пушене, им оказват неблагоприятно въздействие.

В изследването участвали 133 души – 30 никога не били пушили, 28 били бивши пушачи, а 75 били активни пушачи. Контролната група се състояла от 39 души, които не пушили и не злоупотребявали с алкохол. От тях 89% били мъже. Всички участници преминали стандартни тестове за проверка на словесно-слуховата и зрително-пространствената ориентация и работата на паметта. Тези показатели били оценявани след една седмица, след четири седмици и след осем месеца въздържание от употреба на спиртни напитки.

„Ние открихме, че, като цяло, неврокогнитивните способности се възстановяват с най-висока скорост в първия месец на въздържание, заявил професор Дуразо. – За осем месеца устойчиво въздържание от алкохол, показателите за възстановяване при активно пушещите алкохолици бяха по-лоши, отколкото при тези, които никога не са пушили. Възстановяването на ума при тези, които престанали да пият, но продължили да пушат, или пушили в миналото, било по-бавно с няколко месеца в сравнение с хората, които никога не били пушили”, обяснил още докторът.

 Симеон НИКОЛОВ



Брой: 30, 25 юли 2019
 
 
Продукти
 
Витатабс - лактоферин + С
 
Аргисан®
 
Колоник плюс ензими
 
Lechitel.BG :::
 
pycnogenol
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД