в-к Лечител
в-к Лечител
 

Аритмиите

Брой: 17, 26 април 2012 - АРИТМИИТЕ

     Здравословният сърдечен пулс се стимулира от електрически импулси, които се зараждат вътре в самото сърце, разпространяват се синхронно из целия сърдечен мускул и предизвикват неговото съкращаване, което изтласква кръвта по съществуващата мрежа от артерии и вени в тялото. В идеалния случай тази система работи безпогрешно. Но когато в нея възникне проблем, може да се стигне до нарушен сърдечен ритъм – или аритмия. Тя бива няколко вида според естеството на нарушението: 
     • Тахиаритмия: ненормално бърз сърдечен ритъм, с или без други аномалии. 
     • Брадиаритмия: ненормално бавен сърдечен ритъм, с или без други аномалии. 
     • Фибрилация (мъждене): некоординиран, много бърз и слаб ритъм. 
     Понякога аритмиите се разграничават и според това, къде в сърцето са възникнали. Например терминът предсърдна фибрилация (мъждене) описва хаотичен, трептящ ритъм, който възниква в горните камери на сърцето - предсърдията. 
     Някои типове нарушения на пулса са често срещани. Те се появяват понякога при здрави хора, стимулирани от страх, емоции или дори от пиенето на кафе, и не представляват заплаха. Но ако имате такива, които зачестяват или пък са свързани с други симптоми като замаяност, световъртеж, гадене или болка в гърдите, трябва да отидете на преглед при специалист. Аритмиите могат да бъдат предизвикани от редица скрити състояния или заболявания, а много тежките нарушения на сърдечния ритъм са животозастрашаващи и изискват спешна медицинска помощ. 
     Четирикамерното сърце е изградено от специална сърдечна мускулна тъкан, която провежда електричество. Ударите му се генерират от електрически импулси в предсърдията, след което се провеждат до камерите, където пораждат мощните мускулни контракции, изпомпващи кръвта. Генерирането и провеждането на тези електрически сигнали, както и самото съкращаване на мускула, зависят от притока на натрий, калий, калций и магнезий към сърдечните клетки. Дисбалансите в нивата на тези минерали, както и увреждането на клетките (например в резултат от хирургични операции, оксиданти, токсини или медикаменти) могат да попречат на формирането на импулсите, да доведат до преждевременното им зараждане или да възпрепятстват правилното им провеждане през сърцето. Резултатът е аритмия. За следните фактори се знае, че я предизвикват: 
     Храни, дроги и медикаменти. Кафето, чаят, шоколадът, червеното вино или чисто и просто преяждането могат да причинят ускорено сърцебиене, което може да е плашещо, но рядко е сериозно. Някои могат да имат алергии или свръхчувствителност към много други храни и напитки, които предизвикват преходни аритмии. Дългосрочното излагане на никотин и всяка употреба на кокаин може да доведе до много по-тежки нарушения на пулса. 
     Голям брой лекарства без рецепта са способни да предизвикат сериозни нарушения на сърдечния ритъм. Това важи особено за хората с недиагностирани сърдечни заболявания, както и за тези, приемащи медикаменти с рецепта за лечението на хронични болести. 
     Много свободно продавани лекарства против настинка, кашлица и хрема за деца и възрастни могат да пораждат аритмия, особено ако пациентът е с температура. Повечето продукти, обозначени като деконгестанти (за отбъбване на лигавиците), съдържат псевдоефедрин хидрохлорид и трябва да бъдат избягвани от хора с хипертония или сърдечни заболявания. 
     Болестни състояния. Сред здравните проблеми, които могат да способстват за развитието на аритмии, са вродените дефекти на сърцето, коронарната артериална болест, хипертонията, високият холестерол или триглицериди, атеросклерозата, диабетът, заболяванията на щитовидната жлеза и уврежданията на сърдечните клапи. Тютюнопушенето, затлъстяването и богатата на мазнини диета могат да увеличат опасността от аритмии. Хората, прекарали инфаркт на миокарда, както и онези, претърпели сърдечни операции, също са сред застрашените. 

     Хранителна терапия срещу аритмия 
     Поради връзката между окислителния стрес, исхемично-реперфузионната травма (която възниква по време на байпас-операция или сърдечен пристъп), възпалението и аритмиите хората, които са изложени на риск (например наскоро претърпелите сърдечен удар или тези, работещи с разтворители), трябва да помислят за приемането на значителни дози антиоксиданти като витамин С и Е. 
     Други добавки, които могат да помогнат за намаляване на риска от аритмии, включват: 
     Омега-3 мастни киселини. Главната мастна киселина в западната диета е линолеевата, която се съдържа предимно в растителните масла. Но епидемиологични проучвания преди много години показаха, че хората с висока консумация на мазна риба, каквито са например японците, по-малко страдат от сърдечно-съдови болести в сравнение с хранещите се в типично западен стил. Тлъстите риби като скумрия, сьомга, херинга, сардина, както и маслата, получени от тях, са добри източници на дълговерижни омега-3 полиненаситени мастни киселини. Най-важните от тях са ейкозапентеновата (ЕПА) и докозахексеновата киселина (ДХА), които при поглъщане са бързо усвоими от организма. (Бел. ред. Най-богато на ЕПА и ДХА е маслото от сьомга в Епамар стронг.
     Пространни научни изследвания върху хора и животни демонстрираха, че допълването на диетата с риба и рибено масло оказва благотворен ефект върху сърцето, особено за предотвратяването на аритмии. Омега-3 в състава на рибеното масло изглежда стабилизира електрическата активност на сърдечния мускул, с което намалява склонността дори към камерни аритмии и в крайна сметка риска от внезапна сърдечна смърт. 
     Изследване върху над 11 000 души, приемащи пречистена форма на омега-3 като добавка, показа съществен спад на случаите на внезапна сърдечна смърт сред участниците. Ефикасността на това средство превъзхождала тази на правастатин - обичайно предписван статинов препарат. Намаляване на риска се наблюдавал дори при пациентите, които вече приемали медикаменти за превенция като аспирин или статини. Благотворните ефекти могат да се забележат до 90 дни от започването на терапията с омега-3 и да продължат да нарастват прогресивно при по-дългосрочна употреба, което доведе до това, тя да бъде препоръчана като „обещаваща допълнителна мярка за вторична превенция”. 
     Американската сърдечно-съдова асоциация препоръчва здравите възрастни хора да консумират минимум две порции риба седмично. Тя трябва да е от студеноводен, богат на омега-3 вид и да се приготвя без пържене. 
     Магнезий и калий. И двата елемента са неразривно свързани с електрическата стабилност на сърцето, затова поддържането на нормални функционални нива и съотношения в кръвта и на двата е важно. Калий се съдържа във всяка клетка в тялото, а магнезият, вторият най-изобилен вътреклетъчен минерал, участва в много химични процеси. Дефицитът на магнезий може да доведе до нарушен сърдечен ритъм, мускулна слабост и раздразнителност. А излишъкът му може да предизвика твърде забавен пулс (брадикардия), замаяност, замъглено зрение или затруднено дишане. (Бел. ред. Лесно усвоимият органичен магнезий - Магнезиев цитрат.) 
     Дефицитът на магнезий обикновено се дължи на недостатъчен прием с храната или на изчерпване запасите му в организма. Повечето съвременни диети не включват достатъчни количества от него, а стареенето е рисков фактор за появата на дефицит. Недостатъчният магнезий може да допринесе за развитието на симптомите, рутинно свързани с остаряването. Медикаменти като диуретиците, които се прилагат за лечението на хронични заболявания, могат да бъдат отговорни за загубата на още магнезий. 
     Нивата на калия също могат да се понижат в резултат от приемането на лекарства за третиране на болести, свързани с остаряването. Някои медикаменти за сърце като диуретиците, използвани като спомагателна терапия срещу хипертонията, могат опасно да ограничат запасите от калий в тялото. Освен, че предизвиква мускулна слабост и възможни аритмии, недостатъчният калий, който може да доведе до електролитен дисбаланс, е в състояние да причини умствено объркване, което може да бъде отдадено погрешно на възрастта или на некомпетентност. Електролитният дисбаланс, обусловен от дефицита на магнезий или калий в кръвния серум, също може да предразполага към аритмия. 
     Здравословният за сърцето начин на живот, постиган посредством балансирана, бедна на мазнини диета и достатъчна физическа активност, е най-добрият начин да се намали рискът от сърдечни проблеми. Все повече научни изследвания потвърждават, че затлъстяването е основен рисков фактор, така че постигането и поддържането на подходящо тегло е решаващо. Здравословната диета за сърцето трябва да помага за контролирането на теглото. 
     В допълнение следните вещества могат да способстват да се регулира електрическата система на сърцето и да се предотврати окислителното увреждане, което повишава риска от аритмия: 
     • Витамин С - от 1000 до 3000 мг дневно 
     • Витамин Е - 400 IU дневно (с поне 200 мг гама-токоферол) 
     • ЕПА/ДХА - 2100 мг ЕПА и 1500 мг ДХА дневно 
     • Калий - дозата да се определи от лекар (въз основа на кръвните равнища) 
     • Магнезий - поне 500 мг елементарен магнезий дневно от хранителни добавки.

     Превод от английски Елица ТАНЧЕВА

     Пълния текст можете да прочетете на страници 12, 13 и 18 от новия бр. 17 на в. "Лечител".



Брой: 17, 26 април 2012
 
 
Продукти
 
ТОСТА ФИБРА
 
Магнезий Марине (Aquamin™Mg)
 
РЕЙШИ
 
Lechitel.BG :::
 
Книга Лечител
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД