в-к Лечител
в-к Лечител
 

Чревни бактерии предопределят опасността от деменция и инсулт

Брой: 34, 23 август 2018 - ЗДРАВИЯТ СЪН
Ново изследване показа за първи път, че чревни бактерии от стари мишки предизвикват свързано с възрастта хронично възпаление, когато бъдат трансплантирани в тялото на по-млади мишки. Това нискостепенно хронично възпаление, известно като „инфламейджинг“, се свързва с ограничаващи живота състояния като инсулт, деменция и сърдечно-съдови болести. Откритието дава надежди за потенциално проста стратегия за подпомагане стареенето в добро здраве, понеже съставът на чревните бактерии поне отчасти може да се контролира чрез диетата.
„Тъй като за инфламейджинга се смята, че способства за много заболявания, свързани с остаряването, а сега откриваме, че чревната микробиота играе роля в този процес, то стратегии, променящи състава на последната при старите хора, биха могли да намалят инфламейджинга и да спомогнат за остаряването в добро здраве“, казва изследователят д-р Флорис Франсен от Университетския медицински център в Хронинген, Холандия. Той добавя, че стратегии, за които е известно, че променят състава на микробиотата, са промените в храненето, пробиотиците и пребиотиците.
Предишни изследвания показаха, че възрастните хора обикновено имат различен състав на чревните бактерии в сравнение с младите. Имунните реакции при тях като цяло също са отслабени, което води до инфламейджинг. Знаейки това, Франсен и екипът му се заели да изследват наличието на потенциална връзка.
Те прехвърлили чревни бактерии от стари и млади обикновени мишки на други млади мишки, свободни от микроби, и анализирали имунните реакции в далака, лимфните им възли и тъканите в тънкото черво, като освен това проучили генната експресия в последното. Всички резултати показали имунна реакция срещу бактериите, прехвърлени от старите, но не и от младите мишки.
Това навежда на предположението, че дисбаланс в бактериалния състав на червата би могъл да е причината за инфламейджинга при възрастните хора. Този дисбаланс, или дисбиоза, води до преобладаване на „лошите“ над „добрите“ бактерии. Свръхрастежът на враждебни бактерии може да направи лигавицата на червата по-пропусклива, позволявайки навлизането на токсини в кръвообращението, откъдето те могат да достигнат до всички части на тялото с различни отрицателни ефекти. Дисбиозата може да има сериозни последици за здравето – с нея вече са свързани редица състояния като възпалително заболяване на червата, затлъстяване, диабет, рак, безпокойство и аутизъм.
Поддържането на здрава микробиота очевидно е важно за здравето на тялото и за безпроблемното стареене, но защо тя е различна при старите хора, не е напълно ясно. Според Франсен това не се дължи само на едно нещо, като например въздействието на антибиотиците върху храносмилателната система, а навярно е комбинация от различни фактори като намалена физическа активност и промени в диетата, но също така е и част от естествения процес.
Повечето, ако не и всички свързани с възрастта заболявания, могат да бъдат отдадени на инфламейджинга. Ясно е, че поддържането на здрава чревна микробиота е ключово за здравето ни. Нужни са обаче допълнителни изследвания, за да бъде потвърдено, че новите открития са в сила и при хората.

Превод от английски
Елица ТАНЧЕВА



Брой: 34, 23 август 2018
 
 
Продукти
 
Пикногенол - регенериращ гел (PYCNOGENOL)
 
АМАНТИЛА (AMANTILLA)
 
АГАРИК БЛАЗЕЙ
 
Lechitel.BG :::
 
Книга Лечител
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД