в-к Лечител
в-к Лечител
 

10 неочаквани причини за преждевременна смърт

Брой: 32, 11 август 2016 - РИСК ЗА ЖИВОТА
Рано или късно на всеки от нас се налага да се примири с безспорната истина, която не може да се избегне – всички умират. Това ще се случи не днес и не утре и най-вероятно дори не след година, но може с увереност да се каже, че смърт­та е неотменен аспект на живота, с който всички някога ще се сблъскаме.
Да, смъртта е неизбежна, но ние имаме възможност или да отсрочим, или да ускорим нейното настъпване в зависимост от стила на живот, който избираме. Например навици като тютюнопушенето и избягването на редовните физически упражнения, както е известно, значително съкращават продължителността на живота. Въпреки това има няколко неочаквани неща, за които едва ли бихме се сетили в контекста на ускоряването на нашата среща със смъртта.
Голям бюст
Независимо че изглежда абсурдно, но именно до този извод е стигнала съвременната наука: едрият бюст съкращава живота. Много жени искат бюстът им да бъде по-голям по ред причини: големите гърди изглеждат по-привлекателни, повишават увереността в себе си или просто радват мъжете. Ако жената има гърди със среден размер, трябва да бъде благодарна. Защо? Нови изследвания показали, че големият бюст може да стане причина за многобройни проблеми със здравето и дори за преждевременна смърт.
Жените с големи гърди страдат от болки в гърба, ръцете, шията. Някои от тях се оплакват от обриви, причинени от триенето, от главоболие и деформация на гръбнака поради големите гърди. Болките, свързани с наличието на голям бюст, са толкова интензивни, че някои жени са принудени да взимат лекарства ежедневно, за да не ги боли.
Неотдавна проведено допитване показало, че всяка десета жена страда от ниска само­оценка поради големия си бюст. Една трета от анкетираните заявили, че едрият бюст им причинява силни болки по време на тренировки. Но най-лошото последствие от големите гърди е преждевременната смърт. Жените с големи гърди с по-голяма вероятност ще умрат пет години по-рано, отколкото е  очакваната за тях продължителност на живота.
Твърде много кафе
Пиенето на кафе е напълно приемливо удоволствие. То дори притежава многобройни полезни ефекти за здравето. Въпреки това употребата на твърде голямо количество от тази напитка може да доведе до многобройни проблеми със здравето и дори до преждевременна смърт. Изследване, публикувано в списание Mayo Clinic Proceedings, показало, че хората на възраст до 55 години, които пият четири или повече чашки кафе всеки ден, или 28 чашки или повече седмично, увеличават риска от преждевременна смърт с цели 56%. Това изследване включвало 43 729 души, от които 9827 били жени.
По какъв начин прекомерната употреба на кафе може да доведе до преждевременна смърт? Според експертите, провели изследването, кафето повишава артериалното налягане, активизира изработката на адреналин и спира активността на инсулина. Всички тези негативни ефекти могат значително да подкопаят здравето на човек. Струва си да се отбележи, че пряката връзка между злоупотребата с кафе и преждевременната смърт не е изучена докрай. Учените признават, че са останали неща, които трябва да се изяснят.
Но за да се предпазите, ако сте под 55 години и бихте искали да живеете по-дълго, просто намалете употребата на кафе, като започнете от днес.
Пълнозърнести храни
Със сигурност може да се предположи, че повечето читатели ще възразят: „Нали пълнозърнестите храни са полезни!”, „Те са препоръчвани от експертите!”, „Аз ги ям цял живот!” и така нататък. Нека разгледаме някои факти.
Пълнозърнестите храни съдържат соли на фитиновата киселина, които блокират усвояването на редица изключително важни минерали - желязо, магнезий, цинк и калций. Употребата на зърнени храни може да блокира усвояването на желязото с цели 50%. Освен това магнезият, който е важен минерал, способстващ за предотвратяване появата на диабет тип 2, а така също калцият, който е необходим за профилактика на остеопорозата, също се блокират от тези соли. И най-лошото е, че употребата на зърнени храни може да понижи половото влечение, доколкото те инхибират абсорбцията на цинка.
Още не сте се убедили? А какво ще кажете за следното: изследвания показали, че зърнените храни, особено пшеницата, са свързани с развитието на определени автоимунни заболявания. Пектините, които се съдържат в пшеницата, могат да предизвикат лупус, хипотиреоидизъм, екзема и други автоимунни заболявания.
Сънотворни
Много хора в наши дни страдат от безсъние и за лечението на този проблем лекарите често предписват сънотворни препарати. Но  изследване показало, че приемът на сънотворно може да предизвика преждевременна смърт. Хората, които вземат препарати за сън, имат пет пъти по-висок риск да умрат преждевременно, отколкото тези, които не използват такива медикаменти. И най-лошото е, че дори ако дозата е малка, например 4-18 таблетки годишно, опасността не намалява. Рискът да умрат преждевременно за хората, които приемат такова количество таблетки в годината, е 3,6 пъти по-голям, отколкото за тези, които не взимат никакви препарати за сън.
Буди тревога фактът, че тези, които поглъщат от 18 до 132 таблетки годишно, увеличават риска от преждевременна смърт с цели 44%. Тези, които приемат 132 или повече таблетки в годината, са 5,3 пъти повече подложени на риск от преждевременна смърт. И с това лошите новини не свършват. Хората, които пият 132 таблетки годишно, увеличават риска от развитие на рак с цели 35%. Ако не искате да умрете преждевременно, не посягайте към таблетките следващия път, когато се събудите раздразнени в 2 часа сутринта.
Много сол
Ако се увличате по бързата храна и обработените хранителни продукти, непременно направете всичко възможно, за да спрете с тази вредна практика, не защото те са богати на мазнини, а поради високото съдържание на натрий в тях. Медицинската асоциация на щата Тексас предупредила, че употребата на хранителни продукти, богати на сол, може да бъде причина за преждевременна смърт.
Освен че води до образуване на камъни в бъбреците, солта може да доведе до хипертония, която на свой ред става причина за инсулт и инфаркт. Американската асоциация за изучаване на сърдечните заболявания настоятелно препоръчала хората да намалят ежедневната употреба на сол до 2,3 милиграма дневно. Тези, които страдат от хипертония, трябва да употребяват само 1,5 милиграма сол дневно.
Въпреки това Американската асоциация за изучаване на сърдечните заболявания признава, че това е практически неизпълнима препоръка. Защо? Представете си следното. В един обикновен чийзбургер от „Макдоналдс”, който тежи малко повече от 200 грама, се съдържа 1,19 милиграма сол. От друга страна, в една порция пилешка салата Wendy’s Chicken BLT със сос се съдържа 1,28 милиграма сол. Не е чудно, че 65 милиона американци страдат от хипертония и 500 хил. души умират в резултат на инсулт и сърдечно-съдови заболявания всяка година.
Съгласно изчисленията на Медицинската асоциация на щата Тексас, ако производителите на хранителни продукти и ресторантите понижат съдържанието на сол в своите продукти, 150 хил. души биха били спасени от преждевременна смърт поради усложнения, предизвикани от хипертонията.
Живот в самота
Хората, които живеят сами, с по-голяма вероятност ще починат по-рано в сравнение с тези, които живеят заедно със своите семейства или партньори. За щастие, това се отнася само за тези, които са над 52 години.
Данните били получени в резултат на британско изследване, продължило седем години, в което взели участие 6500 души. По получените данни рискът да умрат преждевременно за хората, които живеят сами, без значение от техните по-рано съществуващи здравословни проблеми, е с 26% по-голям, отколкото за тези, които живеят заедно с други хора. При отчитане на предварително съществуващите болести старите хора, които са социално изолирани, са с 48% по-подложени на преждевременна смърт. Предишни изследвания показали, че тези, които живеят сами, независимо дали по собствено желание, или не, също се подлагат на по-висок риск от развитие на деменция и сърдечни заболявания.
За щастие, опасността от ранна смърт може лесно да се намали, ако възрастният човек получи емоционалната и социалната подкрепа, от която се нуждае. Общувайки с други хора и занимавайки се с неща, които намаляват тяхната самота, старите хора, които живеят сами, могат да увеличат продължителността на своя живот.
Седящ начин на живот
Ако в момента седите, по-добре е да станете. Пребиваването в седнало положение дълъг период от време може да доведе до многобройни сериозни заболявания и дори до преждевременна смърт.
Изследване, проведено от Университета в Лестър, показало, че хората, които прекарват по-дълго време в седнало положение, било то на работното място, или у дома, са подложени на увеличен риск от развитие на сърдечни заболявания и диабет. Това изследване, в което взели участие 800 хиляди души, показало, че дори ако хората спортуват редовно, рискът от развитие на диабет, болести на сърцето и дори затлъстяване не се намалява, ако те прекарват по-голямата част от времето си седнали на офисния стол или дивана.
Още по-тревожно е, че пребиваването в седнало положение може да доведе до преждевременна смърт. Австралийско изследване, публикувано в Archives of Internal Medicine, показало, че хората на възраст 45 години и повече увеличават риска от преждевременна смърт с цели 40%, просто защото са в седнало положение 11 и повече часа всеки ден.
Съществува научно обяснение защо пребиваването в седнало положение дълги часове е вредно за здравето и дори смъртоносно. То се интерпретира от нашите „умни” органи като сигнал за системите да преминат към режим на запасяване. Когато това се случва, може да настъпят много неприятни последствия. Например нивото на глюкоза се устремява нагоре, добрият холестерол  намалява, докато лошият се увеличава и придобива устойчивост към инсулина. С други думи, колкото повече седим, толкова по-малко здрави ставаме.
Дишане
Да, уви, всичко е точно така: простият акт на дишане може да намали продължителността на живота. И ако вие живеете в голям град или в район, който е силно замърсен, рискът от преждевременна смърт поради вдишване на замърсен въздух  нараства.
Резултатите, получени от изследване, проведено от Масачузетския технологичен институт в САЩ, показват, че ежегодно преждевременно умират 200 хил. души от замърсяване на въздуха. 53 хил. от тях умират поради проблеми със здравето, предизвикани от отработените газове. Още 52 хил. от тези смъртни случаи са обусловени от замърсяването на въздуха, предизвикано от изработката на електрическа енергия.
А знаете ли колко години се изтриват от жизнения срок на хората, които постоянно дишат замърсен въздух? Десет години.
Напрегната работа
Когато чуваме как хората казват: „Работата ще ме вкара в гроба”, очевидно не възприемаме думите буквално. Но е вярно, че това общо настроение на работното място (за което най-вероятно много от нас са споделяли един, два или сто пъти) може да се възприема и в буквален смисъл. Работата може да предизвиква преждевременна смърт! Не вярвате? Да разгледаме фактите.
По данни от изследване, проведено от Университетския колеж в Лондон през 2012 г., хората с напрегната работа  са по-подложени на сърдечни пристъпи с 23%, в сравнение с тези, чиито професии предизвикват по-малко стрес. Освен това хората, чиито професии предполагат постоянен стрес и напрежение, с по-голяма вероятност ще остареят по-бързо. А тези, които работят повече от 11 часа на ден, увеличават риска от развитие на депресия.
Хората, чиито професии предполагат постоянен стрес и напрежение, изпитват трудности във взаимоотношенията през свободното си време. И лошите новини с това отново не свършват. Жените на стресови длъжности рискуват да се разболеят от диабет много повече, отколкото работещите на по-малко отговорни постове. И като финал – изследване на учени от Университета на Тел Авив, което се провеждало в продължение на 20 години, показало, че хората, работещи под стрес или във враждебно обкръжение, са по-подложени на риска от преждевременна смърт в сравнение с онези, които се трудят в приятелска и позитивна работна атмосфера.
Недостатъчно секс
И това е вярно – ако не правите секс достатъчно често, може да умрете преждевременно. Хората, които се занимават със секс редовно, с по-голяма вероятност увеличават продължителността на своя живот. Редовният секс може да подобри циркулацията на кръвта, да понижи кръвното налягане и да подобри нивото на холестерола. Освен това той е добро средство за сваляне на излишни килограми. Само 30 минути сексуални игри с партньора и се изгарят 200 калории. Сексът може да защити и от болести като простуда и кашлица, тъй като укрепва имунната система.
Ако се чувствате малко напрегнати в последно време, за вас е подходящ дългият и чувствен любовен сеанс. Заниманията със секс помагат да се отпуснете и да намалите стреса благодарение на освобождаването на окситоцин, който стимулира изработката на ендорфини – „хормони на щастието”.
Сексът помага да изглеждате и да се чувствате по-млади, тъй като прави човека по-енергичен и допринася за изработката на колаген – вещество, което съхранява кожата блестяща и еластична. Но най-хубавото е, че редовните сексуални занимания могат да удължат живота. Изследване, проведено в Университета Дюк, показало, че жените, които правят секс редовно – най-вероятно добавят още 8 години към своя живот. От друга страна, мъжете, изпитващи редовно оргазми, намаляват вероятността от преждевременна смърт с цели 50%.

Владимир ЙОНЕВ


Брой: 32, 11 август 2016
 
 
Продукти
 
БЕТАМАКС®
 
Фортесан® PEA
 
ВИВАНИЯ крем (VIVANIA)
 
Lechitel.BG :::
 
pycnogenol
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД