в-к Лечител
в-к Лечител
 

Хъркането е враг на мъжката потентност

Брой: 11, 17 март 2016 - СИНДРОМ НА ДАУН
Към списъка на многобройните фактори, влияещи отрицателно на мъжката потентност, се добавил още един – нарушенията на съня, в частност обструктивна апнея, или казано просто, хъркането.
Изследователи от медицинския център „Маунт Синай” в Ню Йорк съобщили на проведената в столицата на САЩ ежегодна конференция на Американската урологична асоциация, че лекарите, към които се обръщат представителите на силния пол със слаба потентност, сега освен всичко останало трябва да подлагат пациентите и на проверка за качеството на нощния сън, в частност, за наличие на сънна апнея.
Апнеята е доста разпространено заболяване, от него страдат 4% от цялото население. Това заболяване е способно не само съществено да влоши качеството на живот на пациента заради дневната сънливост, но може да доведе и до развитие на опасни за живота усложнения: преди всичко сърдечно-съдови проблеми, сред които артериална хипертензия и стенокардия, инфаркт и инсулт. Захарен диабет и затлъстяване, психически нарушения също могат да се появят поради некачествен сън. Сега към този списък се добавила и потентността.
В хода на проведено изследване при 63% от изпитваните била открита обструктивна сънна апнея и било установено, че сред страдащите от апнея еректилна дисфункция се среща два пъти по-често в сравнение с тези участници в експеримента, при които не се наблюдавал този проблем.
Така при изследване на мъжете с оплаквания от разстройства на съня с пристъпи на апнея по време на сън и свързани с тях дневна сънливост и нарушение на концентрацията на внимание, при 80% се наблюдавало снижаване на потентността. При това степента на намаляване на потентността била правопропорционална на тежестта на проявление на синдрома на обструктивната сънна апнея.
Учените успели да установят, че при сънна апнея има няколко фактора, водещи до намаляване на потентността. Това са затлъстяването, понижаването на продукцията на тестостерон и психологически фактори.
Повечето, страдащи от сънна апнея, са хора с наднормено тегло. Затлъстяването води до изменения в хормоналния фон – намалява равнището на полови хормони, което се проявява в понижаване на половото влечение и  на потентността.
При болните с обструктивна апнея хипоксемията, предизвикана от честите спирания на дишането, влияе на нивото на тестостерон в кръвта – то спада. Намаляването на производството на тестостерон води до намаляване на половото влечение и на потентността при мъжете.
Открита е пряка връзка между понижаването на потентността и тежестта на протичане на обструктивната сънна апнея. При тежки форми на този синдром по време на сън се регистрират 400-500 спирания на дишането с микропробуждания на мозъка. В такава ситуция изчезва делта-сънят, в течение на който се продуцират редица хормони, в това число и тестостерон. Потискането на неговата продукция води до намаляване на мъжката потентност.
Третата причина е свързана с психологическия компонент. При хората с дихателни разстройства в период на сън и продължително влошаване качеството на съня възниква умора, разбитост и прекомерна дневна сънливост. Хроничната умора влияе на сексуалността на мъжете – намаляват половото желание и потентност.
Ако при хъркащия човек се понижи потентността, трябва да се изключи синдромът на обструктивната сънна апнея за по-нататъшно успешно лечение на еректилните разстройства. При откриване на сънна апнея е целесъобразно да се отстранят нарушенията в дишането – единствената в дадения случай причина за понижената потентност. Всички останали мерки са неефективни. Пациентът започва да се бори с дневната сънливост с помощта на огромни количества кафе, което често води до безсъние, още повече задълбочаващо еректилната дисфункция. Опитите за отслабване на фона на хормонални нарушения също се оказват малко ефективни и краткотрайни.
Изследователи от научния център в град Уотъртаун, щата Масачузетс, установили, че наличието на апнея е свързано още и с други неприятни явления – този път не в половата, а в урологичната сфера – например с ноктурията – нуждата от събуждане посред нощ заради необходимостта от изпразване на пикочния мехур.

Стефан ПЕЙЧЕВ


Брой: 11, 17 март 2016
 
 
Продукти
 
ДИЕТ ФИБРА МЮСЛИ (DIET fibra Muesli)
 
ДИНАФОРС® (DYNAFORCE)
 
БОДИФЛЕКС® СТРОНГ
 
Lechitel.BG :::
 
Книга Лечител
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД