в-к Лечител
в-к Лечител
 

Зимни грижи за кожата

Брой: 52, 31 декември 2015 - ЗДРАВА И СПОРНА 2016
Зимата е сурово изпитание за кожата. Централното отопление, вятърът и студовете правят кожата суха, люспеща се и раздразнена. А ако към това се добавят неправилни грижи, то тогава се получава наистина взривоопасен „коктейл”... Но да не изпадаме в униние, защото за всяко действие има противодействие – просто трябва да следваме препоръките на специалистите за предпазване на кожата в зимните месеци.
Почистването трябва да бъде меко
За да бъдат грижите за кожата грамотни, винаги трябва да се съобразяваме с нейното текущо състояние. На първо място, това се отнася за почистващите средства. Ако пет минути след измиване вашата кожа е леко стегната, но не предизвиква особен дискомфорт – очистващият продукт е подходящ за вас. Но ако вашето лице се превръща в пустинята Сахара и ви се иска колкото може по-бързо да се намажете с крем за лице, то тогава е по-добре да изберете друго почистващо средство.
Съществува един широкоразпространен мит, според който кожата, особено ако тя е суха, винаги леко се раздразва след почистване. Нищо подобно! Дори за сухата кожа може да се подбере правилно средство за почистване, което няма да я травмира допълнително по време на миене.
Какво не трябва да има в почистващия продукт? Колкото може по-малко дразнители – особено ако вашата кожа вече се намира в плачевно състояние. На първо място това са амониевият луарил сулфат (ALS и натриевият лаурил сулфат (SLS) – две съединения, разрешени за използване в натуралната козметика със сертификат ECOCERT. Количеството етилов спирт също не трябва да бъде твърде високо, най-добрият вариант е то да се вмества в рамките на „златната среда”. Етеричните цитрусови масла като лимон и бергамот не са желателни за сухата и възпалена кожа.
Какъв продукт за почистване на лицето е най-подходящ? Това е въпрос на вкус и предпочитания, но почистващите емулсии и млякото за лице очистват кожата по-добре, отколкото пенливите средства.
Кремът трябва не само да подхранва, но и да овлажнява
Ако ви се струва, че през зимата кожата има нужда от повече подхранване, а овлажняващите кремове трябва да останат за лятото, това съвсем не е така. Кожата се нуждае и от хранителни вещества, които тя получава от растителните масла, и от овлажняващи, като глицерин, хиалуронова киселина, аминокиселини, екстракти от водорасли и др.
Добрият крем трябва да бъде балансиран и да съдържа и двете групи съставки. Какво да се прави, ако кремът, който ви харесва, съдържа малко овлажняващи добавки? В този случай си струва да използвате два продукта. Например сутрин подхранващ крем, а вечер овлажняващ.
Що се отнася до глицерина, който в последно време някои прибързано обявяват за „персона нон грата” в козметиката, то това е добър овлажняващ компонент, който обаче изисква умения за правилно използване. Какво означава това? Първо, в зимния продукт глицеринът не трябва да свири „първа цигулка”, в състава той трябва да заема второстепенно и дори третостепенно място. Второ, най-добре глицеринът работи във влажен климат, поради това нанасяйте овлажняващия крем върху овлажнена кожа, например веднага след душ. И накрая, най-главното – кремовете с глицерин и хиалуронова киселина трябва да се нанасят минимум час преди излизане навън. (Бел. ред. Единствената серия с хиалуронова киселина за вътрешно и външно въздействие на кожата е ВИВАНИЯ, която виждате по-долу.)
...

Симеон НИКОЛОВ

Цялата статия може да прочетете във в. "Лечител"









































Брой: 52, 31 декември 2015
 
 
Продукти
 
МАРИЯ ИНТЕГРАЛ
 
Витасел® ацетил L-карнитин 250 mg
 
КАНДИМИН® (CANDIMIN)
 
Lechitel.BG :::
 
Книга Лечител
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД