в-к Лечител
в-к Лечител
 

Есенни болести

Брой: 42, 16 октомври 2014 - СКАНДАЛЪТ АЛС
...
Тялото на човека реагира по различен начин на есенното време. На някои през есента им се иска дълго да спят, други, обратното, сън не ги хваща, измъчвани от унила тъга. Есенната депресия се проявява във всички хора, само че при едни тя е по-силна, а при други – почти незабележима. Та нали есента е времето, когато цялата природа се преобразява, а това ни кара и ние да се приспособяваме към промените. Трябва да се адаптираме към застудяването, към намаления светъл ден и увяхването на природата. На мнозина им е трудно да свикнат с мисълта, че следващото лято и отпуската ще трябва да се очакват толкова дълго. Не вярвайте на твърденията, че през есента количеството на заболяванията се увеличава заради резките климатични промени. Най-често хората боледуват не от есента, а от неврози, депресии и лошо настроение. Всички есенни болести се появяват и активизират поради слабостта на нервната система и понижения на този фон имунитет. Учените не изключват, че причина за рязкото увеличение на болните през есента може да бъде нарушение в концентрацията на мелатонина, който се изработва от епифизата. (Бел. ред. Този хормон може да си набавите от канадския продукт Мелатонин.)
За да защити своя организъм от болести през есента, човек трябва да познава есенния „букет“ от здравни неразположения, включващ най-разпространените през този сезон заболявания.
Простуда
Кашлица, запушен нос и болно гърло – това са обичайните спътници на влажната и хладна есен. Организмът още не е успял да се адаптира към променените климатични условия и не може да противостои на дъждовете, ветровете и студа. Освен това децата тръгват на училище и детска градина, възрастните се връщат от отпуска на работа, а в затворените помещения, както е известно, човек лесно може да стане жертва на микроби и вируси.
Обличайте се според времето навън, защитавайте гърлото с подходящи дрехи или шал, старайте се краката ви да не се мокрят, не излизайте от вкъщи без чадър. По-често си мийте ръцете със сапун, за да не станете гостоприемник на чужди микроби. Приемайте повече продукти, богати на витамин С, и витаминно-минерални комплекси. (Бел. ред. Много подходящи са мултивитамините Витатабс ABCDE и Витамакс тоник.)
Аденовирусна инфекция
Болестта започва с повишена температура, главоболие, слабост, мускулни болки и намаляване на апетита. Понякога може да се наблюдава и зачервяване на очите, конюнктивит и увеличение на лимфните възли. Ако понасяте нормално повишената температура, то до 38 градуса е по-добре тя да не се понижава – по този начин организмът се бори с инфекцията. По време на болестта трябва да се пие повече зелен чай с лимон, плодови сокове от цитрусови плодове. Топлата напитка с витамин С ще помогне да се изведат от организма токсините, образуващи се при размножаване на аденовирусите.
Ангина
При снижаване на имунитета – нещо, характерно за началото на есента, активно започват да се размножават микроби, обитаващи сливиците и гърлото, в резултат се появяват болезнени усещания, повишава се температурата, усещат се болки в ставите. Всички тези симптоми са характерни за ангината. Сливиците при ангина се увеличават и се покриват с бял налеп. Опитайте в началото да се справите със заболяването с народни средства: настойка от шипка, касис, ехинацея. (Бел. ред. Екстракт от ехинацея - Ехинамакс - по 50 и 100 мл ще намерите във всички магазини „Лечител”.) Пийте топъл зелен чай с лимон и с мед. Добре помага за понижаване на температурата сладкото от малини.
Цистит
Това, че лятото е свършило и топлото време постепенно се превръща в избледняващ спомен, съвсем не стимулира много от дамите, особено пък младите момичета, да посегнат към по-топлото бельо. Вероятно и затова поради есенното преохлаждане според статистиката количеството на случаите с цистит се увеличава многократно.
Впрочем не само студените бедра, но и измръзналите стъпала на краката също могат да станат причина за цистит. Така че осигуряването на топлина за цялото тяло съвсем не е излишна грижа. И още: за избягване на този проблем през есента трябва да се пие не по-малко вода, отколкото през лятото. Във всеки случай 1,5 литра на ден непременно трябва да се изпиват. Тогава бактериите Е. coli, виновни за възникването на цистита, ще се отмиват от организма, т.е. пикочният мехур ще се самоочиства от разпадащите се възбудители.
Както е добре известно, при цистит възникват чести позиви за уриниране, което става много болезнено и затруднено. За развитие на болестта способства преохлаждането на организма и бурният растеж на патологична микрофлора в пикочно-половите пътища, в резултат на което настъпва тяхното възпаление. За да се изведат по-бързо продуктите на възпалението от пикочния мехур, трябва да се пие повече алкална вода и несилен чай. Добре помагат топлите вани, отварите от билки и грейката. При цистит не бива да се ядат лютиви ястия, пушени продукти, подправки, а така също да се пият газирани напитки, кафе и алкохол. (Бел. ред. Много благотворно влияние върху състоянието на пикочно-половата система има Урисан - повече за него на стр. 23.)
...

Ревматизъм
Ревматичните и другите болки в костната система са попаднали в есенния списък на заболяванията съвсем не случайно: това е времето, за което сме свикнали да казваме, че „костите ни болят”. Но защо?
Работата е там, че ставите, веднъж пострадали от някакво въздействие (травма или възпалително заболяване), стават по-порести и започват да пропускат влага. Преди разваляне на времето влажността на въздуха се повишава, влагата прониква в увредените и поради това беззащитни участъци от костната тъкан и... започва известната на всички и много неприятна пронизваща болка. Именно поради това на „предсказанията“ на някои хора за приближаващ дъжд, буря или снеговалеж може да се вярва повече, отколкото на синоптиците.
При ревматизъм се покачва температурата, появяват се болки и отоци в ставите. Най-често ставите почервеняват и се подуват, стават горещи на пипане. Обикновено болестта започва след ангина или друга инфекция, няколко седмици по-късно, когато човек вече мисли, че е здрав. Самолечението на ревматизма не е добра идея, без лекарска помощ и професионално лечение могат да възникнат усложнения. Тогава се поразяват клапите и мускулите на сърцето, което води до тежки сърдечни пороци.
За да облекчите своите стави, трябва да се придържате към балансиран и правилен хранителен режим, в който присъстват всички необходими витамини и минерали. Откажете се от бързата и тежка храна, помнете, че лекотата и подвижността са по-ценни от пушените колбаси и майонезата. За ставите е полезно движението, тогава в тях се изработва синовиална течност, изпълняваща ролята на необходима смазка. (Бел. ред. За нормалното функциониране на ставите помагат ефикасно натуралните продукти Бодифлекс МСМ и Комплекс артрит и ревматизъм, които ще видите на стр. 23, както и Ремасан и Дяволски нокът.)
...
Валентин Василев

Цялата статия може да прочетете във в. "Лечител"


Брой: 42, 16 октомври 2014
 
 
Продукти
 
ФЕМИГЛАНДИН GLA+E (FEMIGLANDIN GLA+E)
 
ХЕРИЦИУМ
 
КАРДИОСАН (CARDIOSAN)
 
Lechitel.BG :::
 
pycnogenol
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД